طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی

طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی – وجود سیستم اعلام حریق در تمام ساختمان ها به خصوص مجتمع های چند واحدی، انبارها، کارخانه ها و… بسیار لازم و ضروری است. آتش از جمله بدترین سوانحی است که وقتی شروع می شود، در یک چشم بهم زدن تمام فضا را در برگرفته و نمی توان به این راحتی آن را مهار کرد. در واقع کار سیستم اعلام حریق، گزارش دادن عامل آتش سوزی به سیستم اطفا حریق است. به این صورت که بعد از کشف عامل حریق توسط دتکتورها، آژیر به صدا درآمده و سیستم مهار آتش فعال می شود. انواع مختلفی از سیستم های اعلام کننده آتش وجود دارد که در این مقاله شما را با سیستم اعلام حریق مکشی آشنا خواهیم کرد.

02146011017
09224021232

معرفی سیستم اعلام حریق مکشی

هر کدام از سیستم های اعلام حریق، به نحوی وجود عامل حریق را اعلام می کنند. سیستم های مکشی دارای لوله هایی هستند که از طریق مکش هوای موجود به داخل سیستم، آتش را کشف می کنند. این سیستم با حساسیت بسیار زیاد طراحی می شود به گونه ای که کوچکترین ذرات دود در هوا نیز توسط دتکتورها تشخیص داده می شوند. به طور کلی طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی از سه قسمت تشکیل شده اند:

1-    لوله گیرنده هوا

در ابتدا هوا از طریق یک پمپ مکنده به داخل لوله ها مکش شده و سپس به فیلتر هوا می رسد.

2-    فیلترهای هوا

فیلترهایی که در سیستم تعبیه شده اند، به صورت دو مرحله ای کار می کنند به این معنا که در ابتدا ذرات گرد و غبار را جدا کرده و سپس این هوا، مجددا فیلتر می شود تا هوای بدون ناخالصی به محفظه دتکتور برسد. اما حتما این سوال برای شما پیش می آید که دلیل لزوم تصفیه هوا چیست؟ ورود گرد و غبار به داخل محفظه منجر به آسیب به آشکارگرها و کوتاه شدن عمر مفید آن ها خواهد شد.

3-    محفظه دتکتور

در داخل این محفظه، منبع نور لیزر قرار دارد. فرض کنیم که ساختمان آتش گرفته و دود داخل هوا وجود دارد. در نتیجه هوایی که وارد محفظه می شود به دلیل داشتن دود، منجر به شکستن نور خواهد شد. گیرنده های بسیار حساس به لیزر داخل این محفظه وجود دارد که سیگنال خروجی از آن بر روی نمایشگر دیده می شود.

طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی
طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی

کاربرد سیستم اعلام حریق مکشی

همانگونه که متوجه شدید، این سیستم دقت بسیار بالایی دارد در نتیجه در فرودگاه ها، اماکن صنعتی، انبارهای سوخت و مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرد. البته طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی بر روی کارایی آن تاثیر می گذارد. لوله های مکنده باید در داخل ساختمان در مکان های درست قرار گیرند و از طرفی باید بازرسی در زمان های مختلف انجام شود تا در صورتی که عیبی در هر کدام از قسمت های سیستم وجود دارد، برطرف گردد. بارها دیده شده است که یک ساختمان علی رغم مجهز بودن به سیستم اعلام و اطفا حریق، ولی به دلیل نقص فنی در آن ها، در آتش سوخته است.