طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور

وجود سیستم اعلام حریق یک از مهمترین تجهیزات در هر ساختمان برای مصون ماندن از خطر آتش سوزي است. این نکته را همیشه در ذهن اته باشید که هر لحظه به خاطر سهل انگاری یکی از اهالی ساختمان و یا به دلیل بروز نقص در برخی از تجهیزات، آتش سوزی رخ داده و اگر مهار نشود، کل ساختمان را فرا خواهد گرفت. به همین دلیل است که وجود سیستم های اعلام و اطفا حریق، اهمیت پیدا می کند. سیستم های اعلام یا هشدار دهنده، عامل حیق را شناسایی کرده و با ارسال پیام به سیستم اطفا حریق، کمک می کنند آتش هر چه زودتر خاموش شود. در این مقاله با طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور آشنا خواهیم شد.

02146011017
09224021232

معرفی طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور

این سیستم مجموعه ای از دتکتورها و آنالیزورها است که بعد از تشخیص عامل حریق، پیامی را به کنترل پنل ارسال می کنند. در ابتدا با دریافت اولین سیگنال، سیستم هشدار دهنده اولیه فعال می شود. اگر سیگنال دوم نیز دریافت شود، سیستم اعلام حریق ثانویه نیز فعال شده و به دنبال آن، 30 ثانیه بعد سیستم اطفا حریق فعال می شود. اما حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چرا در طراحی سیستم اعلام حریق اتاق سرور، ارسال دو سیگنال برای فعال شدن سیستم اطفا حریق، شرط اصلی است؟ دو دلیل برای این تاخیر وجود دارد:

–        ممکن است سیستم دچار عیب شده و اصلا حریق رخ نداده باشد. در نتیجه نباید سیستم اطفا حریق فعال شود.

–        از سویی دیگر این تاخیر کمک می کند زمانی که حریق رخ داد، افراد بتوانند سریع تر ساختمان را ترک کرده و بعد سیستم اطفا حریق فعال شود.

طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور
طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور

چند نکته در مورد طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور

همانگونه که متوجه شدید برای این سیستم اعلام حریق، یک اتاق سرور در نظر گرفته شده است که کلیه تجهیزات در ان قرار دارد. این اتاق بسیار حساس است و کوچکترین مشکل در آن، ایمنی کل ساختمان را در زمان آتش سوزی، مختل می کند. به همین دلیل است که در طراحی اتاق سرور، باید به سراغ بهترین و معتبرترین تجهیزات بروید. سپس در طراحی سیستم اعلام حریق، چند نکته را مد نظر داشته باشید:

–        در ابتدا لازم است کارفرما هدف خود را از طراحی اتاق سرور تعریف کند. برخی از کارفرمایان تنها برای خالی نبودن عریضه این کار را انجام می دهند و برخی دیگر به تعهدات خود پایبند بوده و اتاق سرور را به گونه ای طراحی می کنند که محلی امن برای تجهیزات سیستم اعلام حریق باشد.

–        شما چه اندازه می خواهید برای طراحی سیستم اعلام حریق اتاق سرور هزینه کنید؟ هر اندازه احتمال بروز خطر در ساختمان بیشتر باشد، شما باید به سراغ سنسورها و دتکتورهای بسیار حساس بروید و تعداد آن ها را نیز بیشتر کنید. قطعا در این شرایط، هزینه کار بالاتر خواهد رفت. در چنین صورتی، قدرت سیستم اعلام حریق بسیار بالا می رود.

–        چه وظایفی برای سیستم اعلام حریق اتاق سرور در نظر گرفته اید. فرض کنیم که شما به سیستمی نیاز دارید که تنها بعد رخ دادن حریق، خطر را هشدار دهد. این سیستم هزینه کمتری نسبت به سیستم هایی دارد که علاوه بر این کار، وظایف دیگری همانند قطع کردن هواساز، فعال کردن سیستم اطفا حریق، اعلام آتش سوزی به آتش نشانی و… را برعهده دارد.

–        آیا قصد دارید سقف و کف اتاق سرور را از نوع کاذب انتخاب کنید؟ این مسئله نیز به میزان هزینه ای که در نظر گرفته اید و تجهیزات موجود در اتاق سرور بستگی دارد.

–        برای اتاق سرور حتما باید سیستم تهویه و خنک کننده در نظر گرفته شود. به هر حال دما در این اتاق به خصوص در تابستان بالا رفته و خطر آتش سوزی در همین سیستم های اعلام حریق و یا بروز عیب، بالا خواهد رفت. البته باید دقت داشت که جریان هوا، تاثیر منفی بر آشکارسازهای نقطه ای می گذارد بنابراین این دتکتورها باید داخل رک قرار گیرند تا تبادل هوا منجر به خطا در عملکرد آن ها نشود.

–        در طراحی سیستم های اعلام حریق اتاق سرور ، سیستم اطفا حریق برای اتاق در نظر گرفته شده است؟ به هر حال ممکن است آتش سوزی به این قسمت نیز سرایت کرده و یا اینکه اتصالی قطعات در اتاق سرور منجر به حریق شود. در این صورت اگر می خواهید از سیستم اطفا حریق اتوماتیک برای اتاق سرور استفاده کنید، باید به جای کنترل پنل های معمولی، از کنترل پنل هایی که برای این منظور طراحی شده است استفاده کنید.