طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

شاید این سوال همواره در ذهن شما وجود داشته است که وقتی در یک ساختمان، آتش سوزی رخ می دهد، سیستم های اطفا حریق چگونه متوجه حادثه شده و فعال می شوند؟ در هر سیستم آتش نشانی که برای ساختمان ها طراحی می شود، در کنار سیستم اطفا، باید سیستم های اعلام حریق نیز وجود داشته باشند. این تجهیزات از طریق آشکارسازها، عامل حریق را شناسایی کرده و در نتیجه آژیر خطر به صدا در می آید. همین اتفاق می شود سیستم مهار آتش فعال گردد. انواع مختلف سیستم اعلام حریق وجود دارد که بسته به نوع ساختمان و کارایی آن،  درجه حساسیت و… از بهترین تجهیزات استفاده خواهد شد. طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از جمله پیشرفته ترین سیستم هایی است که قدرت و درجه اطمینان بسیار بالایی دارد.

02146011017
09224021232

معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

همانگونه که از نام این سیستم ها مشخص است، قادر خواهند بود محل دقیق آتش سوزی را گزارش کنند. کلیه تجهیزات، به صورت حلقه ای به قسمت کنترل پنل متصل هستند و هر کدام از تجهیزات، آدرس مشخصی دارد. همین طراحی باعث می شود در زمان وقوع حریق، آدرس دقیق به کنترل پنل ارسال گردد. البته اینکه در هر ساختمان، طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و تعداد تجهیزات، بسته به اهمیت آن ساختمان و موادی که داخل آن نگهداری می شود، متفاوت است. برای مثال در انبارهایی که سوخت و یا وسایل الکتریکی نگهداری می گردد، چون خطر آتش سوزی بسیار بالا است لذا طراحی این سیستم ها با دقت بیشتری انجام گرفته و تجهیزات بیشتری نیاز خواهد بود.

مزایای طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

در صورتی که مقالات سایت را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید هر کدام از سیستم های اعلام حریق، ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. سیستم آدرس پذیر، بسیار پیشرفته و مجهز است و استفاده از آن، چند مزیت عمده خواهد داشت:

–        با توجه به اینکه در طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، نیازی به کابل کشی کمتری است، لذا از نظر زیبایی ساختمان، مناسب تر بوده و از سویی احتمال خطا در کابل ها کمتر می شود.

–        همانگونه که می دانید سیستم های آدرس پذیر باید در بازه های زمانی منظم، بازرسی شوند تا در صورت وجود عیب، قبل از اینکه دردسرساز گردند، مشکل برطرف شود. عیبی یابی این سیستم ها، با سرعت بیشتری انجام می گیدر چون پیچیدگی ساختاری نداشته و این کار، راحت تر است.

–        در تعریف روابط بین ورودی ها و خروجی ها، مهندسین طراح، مشکل خاصی ندارند چون سیستم های آدرس پذیر، بسیار انعطاف پذیر هستند.

–        از آنجایی که می توان نرم افزارهای بیشتری را در این سیستم ها تعریف نمود، لذا قدرت کنترلی آن ها بیشتر خواهد بود.

–        دقت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر نسبت به سایر سیستم ها، بسیار بالاتر است.

–        در ساختمان های بزرگ، انبارها، کارخانه ها و… سیستم های آدرس پذیر، گزینه مناسب تری خواهند بود.

طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر
طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

به هر حال همانند هر سیستم اعلام حریق دیگری، سیستم های آدرس پذیر نیز چند عیب دارند:

–        در صورتی که هزینه کار برای شما مهم است، باید بدانید سیستم های آدرس پذیر گران قیمت هستند. البته به این مطلب توجه داشته باشید که پرداخت هزینه برای طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به مراتب بهتر از خسارت مالی ناشی از آتش سوزی است.

–        از سویی دیگر اهالی ساختمان و همچنین نگهبان، ، نمی توانند در صورت بروز نقص در سیستم، آن را رفع کنند چون پیچیدگی ساختاری داشته و حتما باید به کارشناس اطلاع دهند.

–        نصب و طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مشکل است و لازم است به سراغ مهندسین با تجربه بروید تا خطایی رخ ندهد.

–        عیب دیگر این سیستم ها در این است که اگر قطعه ای خراب شود، غالبا باید از قطعات همان شرکت سازنده استفاده کنید.

معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند

از زمانی که سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر به دنیا معرفی شد، متخصصین در پی ارتقا تکنولوژی این سیستم بوده اند تا اینکه سیستم آدرس پذیر هوشمند وارد بازار شد. این سیستم دقیقا شبیه به سیستم آدرس پذیر معمولی است اما کاربرد نرم افزار در آن بیشتر است که این کار دو مزیت دارد:

1-    وجود تعداد بیشتری از نرم افزارها، به تشخیص حریق، بررسی سلامت تجهیزات و همچنین نگهداری از ان ها کمک می کند.

2-    از سویی دیگر دتکتورها در سیستم هوشمند، به حالت صفر و یک قرار ندارند بلکه به طور پیوسته، در حال بررسی و پردازش معیارهای محیطی بوده و شرایط را به کنترل پنل گزارش می کنند لذا دقت کار و در نتیجه امنیت ساختمان بسیار بالاتر خواهد رفت.