طراحی سیستم های اطفاء حریق fm200

فرض کنیم در محیط هایی همانند موزه، کتابخانه، انبار تجهیزات برقی و دارویی، اتاق سرور و… آتش سوزی رخ داده است. آیا می دانید اگر بخواهیم این آتش را با آب مهار کنیم چه خسارت هایی به بار خواهد آمد؟ لذا علی رغم اینکه از دیرباز مردم از آب برای اطفا حریق استفاده می کدند اما همیشه گزینه مناسبی نخواهد بود. در مواردی که ذکر شد باید از سیستم های گازی استفاده نمود. در این سیستم ها از گازهای شیمیایی بی اثر، بدون رنگ و بدون بو استفاده می شود که هر کدام خواص و ویژگی های خاص خود را دارند. در این مقاله می خواهیم نکاتی را در مورد طراحی سیستم های اطفاء حریق fm200 بیان کنیم.

02146011017
09224021232

نکاتی پیرامون طراحی سیستم های اطفاء حریق fm200

همانگونه که گفته شد، در سیستم های اطفا حریق گازی از گازهای بی اثر برای مهار آتش استفاده می شود. اما باید به این مسئله توجه داشت که گاز به راحتی در هوا پخش می شود و نباید ضرری برای انسان، موجودات و اتمسفر داشته باشد. گاز FM200 نه تنها از قدرت بالایی در مهار آتش برخوردار بوده بلکه برعکس هالون ها، تاثیر منفی بر اتمسفر و لایه ازون ندارد. مکانیسم عمل این سیستم به این گونه است که اجازه نمی دهد مولکول هایی که واکنش پذیری بالایی با اکسیژن دارند، با این گاز ترکیب شوند.

طراحی سیستم های اطفاء حریق fm200
طراحی سیستم های اطفاء حریق fm200

در واقع بدون اینکه غلظت اکسیژن در هوا کم شده و خطری برای انسان های حاضر در آن محیط داشته باشد، آتش مهار می شود. همچنین این گاز با فشار وارد محیط شده و لایه ای را در اطراف آتش ایجاد می کند در نتیجه حرارت جذب شده و محیط خنک می شود. در طراحی سیستم های اطفاء حریق fm200 باید چند نکته را مد نظر قرار داد:

–        تمامی تجهیزاتی که برای طراحی این سیستم استفاده می شوند باید از استاندارد برخوردار باشند.

–        همانگونه که متوجه شدید، این سیستم با استفاده از یک لایه گازی، آتش را خاموش می کند و گاز، به راحتی می تواند در هوا پخش شود. بنابراین اگر نازل ها در محیط به درستی نصب نشوند، کارایی مناسبی از سیستم به دست نخواهد آمد. بنابراین لازم است ابتدا براساس نقشه ساختمان و قسمت هایی که می خواهید تحت پوشش این سیستم قرار گیرند، نقشه ای برای محل نصب نازل ها، طراحی گردد.

–        جنس مخزن گاز و محل نصب آن نیز بسیار مهم بوده و نیاز است در ساختمان، محل مناسبی برای قرار دادن آن در نظر گرفته شود. مخزن نباید در معرض آفتاب، در هوای گرم و یا محیط های مرطوب باشد.

–        تمامی تجهیزات سیستم اطفا حریق FM200 باید فاصله ایمنی با تجهیزات الکترونیکی داشته باشند.