طراحی سیستم های اطفاء حریق co2

طراحی سیستم های اطفاء حریق co2 – آنچه که باعث تنوع در سیستم های اطفا حریق گازی شده است، نوع گاز مورد استفاده در آن ها است. در ابتدا از هالون ها برای این منظور استفاده می شد اما به دلیل آسیبی که به لایه ازون وارد می کردند، به تدریج گازهای شیمیایی بی اثر دیگر جایگزین آن شدند و اکنون طراحی سیستم اطفا حریق Co2 از رایج ترین تجهیزات کاربردی برای ارتقا امنیت ساختمان هایی همانند انبار تجهیزات برقی، پزشکی و دارویی، موزه ها، کتابخانه، فروشگاه و.. است.

02146011017
09224021232

طراحی سیستم های اطفاء حریق co2

یکی از حیاتی ترین گازهای اتمسفر، Co2 است به گونه ای که کاهش آن باعث افت عملکرد گیاهان شده و بشر از نظر تغذیه با محدودیت روبرو می شود. از سویی دیگر این گاز تاثیر منفی بر ازون ندارد به همین دلیل گزینه مناسبی برای سیستم های اطفا حریق خواهد بود. از دیگر مزایای این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

–        این گاز هیچ تاثیر خورندگی ندارد به همین دلیل است که برای موزه ها و کتابخانه نیز بسیار مناسب است.

–        به دلیل زیاد بودن غلظت Co2 در هوا، قیمت طراحی این سیستم اطفا حریق گازی کمتر خواهد بود.

البته دو عیب بسیار مهم برای سیستم های مجهز به گاز Co2 ذکر شده است:

–        دی اکسید کربن، مهمترین گاز گلخانه ای است پس باعث تشدید گرما می شود.

–        برای اینکه سیستم اطفا حریق Co2 بتواند به خوبی عمل کند، لازم است حداقل غلظت گاز، 34 درصد باشد اما در چنین هوایی، تنها 30 ثانیه می توان نفس کشید. به همین دلیل است که در طراحی سیستم اطفا حریق Co2 از آلارم تاخیر پنوماتیکی استفاده می شود تا قبل از اینکه نازل فعال شده و گاز وارد هوا شود، افراد حاضر در ساختمان فرصت کافی برای خروج از محل داشته باشند.

نکات دیگری که برای طراحی سیستم های اطفاء حریق co2 باید در نظر داشت

1-     این سیستم به مخزن بزرگتر نسبت به سایر سیستم های اطفا حریق گازی نیاز دارد.

2-     مخزن باید در قسمتی از ساختمان تعبیه شود که به هیچ عنوان تحت تاثیر دمای بالا نباشد.

3-     در لوله کشی و نصب نازل ها باید به این مسئله توجه داشت که کلیه منطقه مورد نظر، تحت پوشش قرار گیرد. این گاز وقتی وارد محیط می شود، اگر فشار پاشش به خوبی تنظیم شده و محل قرار گیری نازل ها مناسب باشد، خیلی سریع در اطراف آتش یک لایه عایق تشکیل داده و حرارت را جذب می کند همچنین از ورود اکسیژن به داخل حریق جلوگیری خواهد کرد. بنابراین اصول طراحی سیستم های اطفاء حریق co2 تعیین کننده عملکرد نهایی آن خواهد بود.