طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی

طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی – حتی اگر یک ساختمان براساس اصول استاندارد ساخته شده باشد، باز هم نمی توان با اطمینان در این مورد صحبت کرد که هیچگاه دچار آتش سوزی نمی شود. یک بی احتیاطی از جانب یکی از اهالی ساختمان کافی است تا کل مجتمع و ساکنین آن در آتش از بین بروند. یا ممکن است حریق به دلیل بلایای طبیعی رخ بدهد.

02146011017
09224021232

برای مثل در کل دنیا، رعد و برق و برخورد آن با کابل برق، سطوح فلزی و… منجر به آتش سوزی شده است. به همین دلیل است که وجود سیستم اعلام و اطفا حریق در هر ساختمان و در هر محیط کاری، ضرورت دارد. با توجه به تنوع در این سیستم ها، در این مقاله در مورد طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی صحبت خواهیم کرد.

معرفی طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی

حتما تا به حال به عملکرد تیم آتش نشانی در محل سانحه دقت کرده اید. در شرایط مختلف، از مواد متنوعی برای اطفا حریق استفاده می کنند اما دلیل این کار چیست؟ آتش سوزی در اثر عوامل گوناگون همانند گاز، روغن، سوخت، اتصالی سیم برق و… رخ می دهد. بنابراین براساس نوع عامل حریق، باید از ماده مناسب برای مهار آتش استفاده کرد.

برای مثال اگر انبار سوخت آتش گرفته باشد، نمی توان آتش را با آب خاموش کرد چون مواد روغنی در آب حل نمی شوند. یا اگر آتش سوزی به دلیل اتصالی جریان برق باشد آیا عاقلانه است که آب وارد این محیط شود؟ در این مورد، سیستم اطفا حریق گازی کاربرد دارد. در طراحی سیستم اطفا حریق گازی از گازهای شیمیایی بی اثر استفاده می شود که چند مزیت دارد:

–        این مواد خنثی و بی اثر هستند لذا برای سلامتی ضرر ندارند.

–        گاز نمی تواند در محیط باقی بماند در نتیجه بعد از مهار آتش، اثری از پسماند در محیط مشاهده نخواهید کرد. لذا از یک سو مشکل پاک کردن این مواد وجود نداشته و از سویی دیگر به اشیا و وسایل باارزش در ساختمان آسیب وارد نمی شود.

–        با توجه به اینکه گاز با فشار از سیستم خارج شده و با سرعت زیاد در محیط پخش می شود، بنابراین با سرعت و قدرت بالایی می تواند حریق را مهار کند.

–        لازم است بدانید که گازهای به کار رفته در این سیستم، همواره خاصیت اولیه خود را دارند به این معنا که حتی اگر مدت زمان طولانی از نصب سیستم در ساختمان گذشته باشد، باز هم کارایی بسیار خوبی خواهد داشت.

طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی
طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی

عملکرد سیستم اطفا حریق گازی

تصوری که در ذهن عموم مردم وجود دارد این است که گاز، در هوا پخش می شود پس چگونه می توان از آن در سیستم اطفا حریق استفاده نمود؟ همانگونه که گفته شد گازهای مورد استفاده در سیستم اطفا حریق، بی اثر، بی رنگ و بدون بو هستند که مهمترین آن ها گاز هالون و دی اکسید کربن است.

اما یک ماده باید سنگین تر از هوا باشد تا بتواند پایین تر از اتمسفر قرار گرفته و آتش را مهار کند. این موضوع در طراحی سیستم اطفا حریق گاز، فاکتور بسیار مهم به حساب می آید در نتیجه از گازهایی با وزن مولکولی بالا استفاده خواهد شد. این سیستم، دو عامل حرارت و اکسیژن را در محیط کم می کند و از این طریق به مهار آتش کمک خواهد کرد. این کار به صورت زیر انجام می شود:

–        چون گازهای موجود در سیستم اطفا حریق گازی سنگین تر از هوای اتمسفر هستند، پس پایین تر قرار گرفته و لایه ای در اطراف آتش تشکیل می دهند. این لایه مانع از رسیدن اکسیژن به آتش می شود. همانگونه که می دانید اکسیژن، یک راس مهم مثلث آتش است.

–        همچنین با ورود گاز به محیط، غلظت اکسیژن نیز کمتر می شود.

–        از سویی دیگر سیستم اطفا حریق گازی، حرارت که عامل بسیار مهم در شعله کشیدن آتش است را پایین می آورد.