طراحی سیستم های اطفاء حریق پودری

طراحی سیستم های اطفاء حریق پودری – از زمانی که وجود سیستم های اعلام و اطفا حریق در ساختمان ها الزامی شد، انواع مختلف این سیستم ها به بازار معرفی گردید و اکنون این امکان وجود دارد که ما براساس مساحت و کارایی ساختمان، از بهترین تجهیزات استفاده کنیم.

02146011017
09224021232

حتما تا به حال در مورد سیستم اطفا حریق پودری مطالبی شنیده اید و می دانید که عملکرد بالایی در خاموش کردن آتش دارد اما نکته لازم به ذکر این است که در هر محیط براساس عامل حریق احتمالی، باید از تجهیزات مناسبی استفاده نمود. آیا می دانید طراحی سیستم اطفا حریق پودری در چه مواردی کاربرد دارد؟

معرفی سیستم اطفا حریق پودری

همانگونه که می دانید عوامل مختلفی منجر به آتش سوزی می شوند ولی آنچه که این بین مشترک است این است که اکسیژن و عامل حریق، مثلث آتش را تشکیل داده و منجر به شعله ور شدن آتش می گردد.

تصوری که در ذهن عموم مردم وجود دارد این است که با آب می توان آتش را خاموش کرد اما آیا می دانید کارایی آب بی مهار آتش، به عامل حریق بستگی دارد؟ برای مثال فرض کنیم که انبار سوخت و یا پمپ بنزین آتش گرفته است. سوخت ها مایعات روغنی هستند که در آب حل نمی شوند. در نتیجه اگر با آب بخواهید آتش را خاموش کنید، عامل حریق از بین نمی رود. در چنین مواردی است که سیستم اطفا حریق پودری اهمیت خود را نشان می دهد.

طراحی سیستم های اطفاء حریق پودری
طراحی سیستم های اطفاء حریق پودری

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق پودری

همانگونه که از نام سیستم اطفا حریق پودری مشخص است، در این سیستم ها از پودر برای مهار کردن آتش استفاده می شود. اما حتما این سوال برای شما نیز پیش می آید که آتش چگونه با پودر مهار می شود؟ وقتی پودر شیمیایی بر روی آتش پاشیده می شود، چند اتفاق رخ می دهد:

–        پودر این قابلیت را دارد که در یک لحظه، عامل حریق را خنک کند در نتیجه دما افت می کند و یک راس از مثلث آتش، مهار خواهد شد.

–        سوخت ها در محفظه های فلزی نگهداری می شوند و اتش باعث افزایش دمای فلز می گردد. به این معنا که سطوح فلزی در چنین محیط هایی، عامل ثانویه حریق خواهند بود. زمانی که سیستم اطفا حریق پودری فعال می شود، قرار گرفتن پودر روی فلز، همانند یک عایق عمل نموده و در نتیجه بین آتش و سطح فلز فاصله ایجاد می شود.

–        مسیر سوم که پودرهای شیمیایی از طریق آن باعث مهار آتش می شوند، از هم گسستن آتش است. به عنوان یک آزمایش، در یک محیط فلزی کوچک آتش درست کرده و اکنون روی آن خاک بپاشید. مشاهده می کنید که ذرات خاک باعث باز شدن شعله های آتش از هم خواهند شد. در نتیجه زنجیره آتش از هم پاره می شود.

پودرهای سیستم اطفا حریق پودری

اندازه ذرات پودری وجود در این سیستم ها در حد 10-8 میکرون است و هر چه ریزتر باشند، با قدرت بیشتری می توانند آتش را مهار کنند چون از یک سو به سطح بهتر می چسبد و از سویی دیگر قادر خواهند بود زنجیره آتش را سریع تر پره کنند. البته موضوعی که مدتی است در میان مردم مطرح شده است، سمی بودن پودرهای شیمیایی مورد استفاده است.

لازم می دانیم این نکته را متذکر شویم که آن مواد سمی نیستند اما تصور کنیم که شما در معرض بادی پر از گرد و غبار قرار گرفته اید. چه اتفاقی برای شما می افتد؟ این ذرات معلق وارد ریه ها شده و به تدریج دچار مشکلات تنفسی خواهید شد. در مورد سیستم اطفا حریق پودری نیز تنها این مشکل وجود دارد. به همین دلیل است که بعد از مهار آتش باید آب زیاد نوشیده و از آب میوه هایی همانند پرتقال استفاده کنید.

طراحی سیستم های اطفاء حریق ایروسل

وجود سیستم اطفا حریق در ساختمان، یکی از ملزومات دریافت پایان کار توسط سازمان های نظام مهندسی است. دلیل این سختگیری، ارتقا امنیت ساختمان و حفظ جان اهالی آن است. انواع سیستم اطفا حریق وجود دارد که کارشناسان براساس اندازه و کارایی ساختمان، بهترین نوع را انتخاب خواهند کرد. در این مقاله شما را با طراحی سیستم های اطفاء حریق ایروسل آشنا خواهیم کرد.

معرفی طراحی سیستم های اطفاء حریق ایروسل

این سیستم در واقع ترکیبی از سیستم اطفا حریق گازی و پودری است. به این معنا که ماده خاموش کننده شامل ذرات جامد با اندازه بسیار ریز و ماده گازی است. با توجه به اینکه از ذرات ریز آئروسل در طراحی این سیستم اطفا حریق استفاده می شود، نام سیستم بر همین مبنا انتخاب شده است. البته ذرات موجود در این سیستم تا زمانی که خارج نشده اند، به شکل بخار هستند ولی وقتی خارج می شوند، به شکل یک ماده جامد بسیار متراکم خواهد بود.

روش های مهار آتش توسط سیستم اطفا حریق آئروسل

مکانیس عمل این سیستم، شامل 4 مرحله است که به آن مربع آتش گفته می شود. چهار ضلع این مربع عبارتند از:

1-    در ابتدا منجر به انزوای سوخت می شود. در واقع عامل حریق را کم می کند.

2-    سپس درجه حرارت حریق را پایین می آورد. چون تا زمانی که دما بالا باشد، طبق مثلث حریق، آتش بیشتر خواهد شد.

3-    سومین عامل احتراق، اکسیژن است. این سیستم اطفا حریق باعث خفه شدن آتش خواهد شد.

4-    در نهایت از واکنش زنجیره ای میان این سه عنصر جلوگیری می کند.

طراحی سیستم های اطفاء حریق ایروسل
طراحی سیستم های اطفاء حریق ایروسل

اما حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که سیستم اطفا حریق آئروسل چگونه از واکنش های زنجیر های عناصر آتش جلوگیری کرده و حریق را مهار می کند؟ دو مکانیسم برای این منظور وجود دارد:

–         ذرات آئروسل از جنس پتاسیم کربنات (K2CO3) هستند که وقتی ترکیب جامد تعلیق ساز در اثر حرارت تجزیه می شود، پتاسیم کربنات به دست می آید. وقتی این ذرات در هوا آزاد می شوند، آتش را محاصره می کنند در نتیجه این کار باعث خفگی آن خواهد شد. از سویی دیگر این محاصر باعث جذب حرارت توسط ذرات آئروسل و تبدیل شدن آن ها به رادیکال پتاسیم (+K) می شود. این رادیکال ها با هیدروکسید، هیدروژن و اکسیژن واکنش داده و پتاسیم هیدروکسید و آب تولید می گردد. همانگونه که متوجه شدید، در این سیستم اطفا حریق نه  تنها رادیکال پتاسیم از بین نرفته بلکه طبق واکنش مذکور، مدام تولید می شود. همین تولید ادامه دار منجر به اختلال در واکنش های حفظ حریق شده و نهایتا آتش مهار می شود.

–        ذرات آئروسل در اطراف آتش، یک ابر بزرگی تشکیل می دهند که باعث افت دمای آتش خواهد شد. درست است که این ذرات بسیار کوچک هستند ولی وقتی به صورت متراکم در کنار یکدیگر قرار گیرند، قدرت بسیار بالایی در جذب حرارت آتش به دست می آورند.

زمانی که سیستم اعلام حریق، وجود آتش را در محیط گزارش نمود، آغازگرهای الکتریکی و یا مکانیکی موجود در سیستم اطفا حریق آئروسل فعال شده و در نتیجه قطعه ایجاد کننده تعلیق، فعال می گردد. در حال حاضر سیستم اطفا حریق آئروسل به عنوان بهترین سیستم برای مهار آتش شناخته شده است چرا که کارایی بسیار بالایی در مهار حریق دارد.

هر اندازه تراکم ذرات در اطراف آتش بیشتر باشد، قدرت سیستم اطفا حریق نیز بیشتر خواهد شد. از طرفی هر چه این ذرات با سرعت بیشتری بتوانند هاله ای در اطراف حریق تشکیل دهند، آتش زودتر خفه می شود. البته نوع سوخت، محل نصب سیستم اطفا حریق، تجهیزات موجود در محیط از نظر احتراق پذیر بودن و… نیز بر کارایی سیستم اطفا حریق آئروسل تاثیر می گذارند.

طراحی سیستم های اطفاء حریق ایروسل