طراحی سیستم های اطفاء حریق فوم

استفاده از سیستم اطفا حریق آبی یکی از رایج ترین سیستم های مهار کننده آتش است که براساس نوع ساختمان و عوامل اشتعال زا  که در آن وجود دارد، از انواع این سیستم اطفا حریق استفاده خواهد شد. برای مثال برای انبار سوخت، پمپ بنزین، آشیانه هواپیما و مواردی از این قبیل باید سیستم اطفا حریق فوم را در محیط نصب نمود. مخلوط فوم غلیظ، آب و هوا باعث می شود ترکیبی به دست آید که با قدرت بالا می تواند آتش را خاموش کند. البته قدرت نهایی آن به طراحی سیستم های اطفاء حریق فوم بستگی دارد.

02146011017
09224021232

عملکرد سیستم اطفا حریق فوم

شاید تا به حال یک کپسول آتش نشانی را از نزدیک مشاهده کرده باشید. کف غلیظ خارج شده از آن، از ترکیب آب و فوم به دست می آید. بنابراین در طراحی سیستم اطفا حریق فوم باید به این مسئله توجه داشت که فوم بتواند محیط مورد نظر را به طور کامل پوشش دهد. زمانی که این ماده وارد محیط می شود، لایه عایقی در اطراف حریق تشکیل می دهد که وجود این لایه، دو اتفاق را به دنبال خواهد داشت:

–        کاهش دمای حریق از طریق جذب گرما و خنک شدن محیط

–        جلوگیری از نفوذ اکسیژن به زنجیره آتش و در نتیجه خفه شدن آتش

این دو عامل، دو راس مهم مثلث آتش هستند و زمانی که مهار شوند، حریق نیز کنترل خواهد شد. یکی از مهمترین مزیت های فوم آن است که تاثیر خورندگی ندارد به همین دلیل برای ساختمان هایی که فلز در داخل آن زیاد است، استفاده از سیستم اطفا حریق فوم گزینه مناسبی خواهد بود.

طراحی سیستم های اطفاء حریق فوم
طراحی سیستم های اطفاء حریق فوم

اصول طراحی سیستم های اطفاء حریق فوم

فرض کنیم که قرار است برای یک ساختمان، از سیستم اطفا حریق فوم استفاده شود. چند نکته بسیار مهم در طراحی این سیستم باید در نظر گرفته شود تا در صورت بروز حریق، بتواند بهترین عملکرد را در مهار آتش داشته باشد:

–        ساختمان مورد نظر، چه مساحتی دارد؟ باید لوله کشی و محل نصب نازل ها براساس مساحت ساختمان انجام شود تا تمامی مناطق، تحت پوشش قرار گیرند.

–        تخلیه فوم با چه فشار و در چه مدت زمانی انجام شود؟

–        غلظت فوم مورد نظر چه اندازه باشد؟ این مسئله به عوامل اشتعال زایی که در محیط وجود دارند بستگی دارد.

–        فوم موجود در سیستم از چه جنسی باشد؟ براساس نوع عوامل حریق، جنس فوم نیز تعیین خواهد شد برای مثال اگر قرار است این سیستم برای انبار مواد سوختی قطبی طراحی گردد، فوم مورد استفاده باید در برابر حلال مقاوم باشد.