طراحی سیستم های اطفاء حریق آبی

طراحی سیستم های اطفاء حریق آبی – یکی از بدترین اتفاقاتی که در زندگی هر کس ممکن است رخ بدهد، از دست دادن سرمایه و حتی عزیزان در شعله های آتش است. در عصر حاضر، خانه های قدیمی جای خود را به مجتمع های چند واحدی داده اند. فرض کنیم که در یک واحد، آتش سوزی رخ داده است. آیا می دانید بقیه همسایه ها نیز در خطر هستند؟ آیا می دانید خارج شدن از این مجتمع زمان بر بوده و آتش با سرعت آنی در حال پیشروی است؟ به همین دلیل است که طبق قوانین ساختمان سازی، هر گونه ساختمان مسکونی، اداری، تجاری و.. باید مجهز به سیستم های اعلام و اطفا حریق باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی، انواع سیستم های مهار کننده آتش طراحی شدند تا برای شرایط مختلف، بتوان انواع آتش را مهار نمود. رایج ترین این سیستم ها، سیستم اطفاء حریق آبی است.

02146011017
09224021232

سیستم اطفا حریق آبی و عملکرد آن

همانگونه که از نام این سیستم مشخص است، از آب برای خاموش کردن آتش استفاده می شود بنابراین در صورتی که عامل حریق، مواد خشک و جامدات باشد، این سیستم کارایی بالایی دارد. طراحی سیستم های اطفاء حریق آبی به 4 صورت انجام می شود:

1-    استفاده از سیستم لوله تر

رایج ترین طراحی برای این سیستم ها، سیستم لوله تر است که به محض تشخیص آتش توسط سیستم اعلام حریق و به صدا درآمدن آژیر خطر، شیر یک طرفه هشدار خودکار فعال شده و آب با فشار از لوله ها خارج می شود.

طراحی سیستم های اطفاء حریق آبی
طراحی سیستم های اطفاء حریق آبی

2-    استفاده از سیستم لوله خشک

در مناطق سردسیری، انبارهای مجهز به سردخانه و پارکینگ ساختمان ها در فصل زمستان، آب در لوله ها یخ زده و اگر آتش سوزی رخ بدهد، سیستم اطفا حریق فعال نمی شود. به همین دلیل است که باید سیستم لوله خشک اجرا شود. لوله ها در حالت عادی خشک و بدون آب هستند. زمانی که آژیر خطر به صدا در می آید، آب از مخزن وارد لوله ها شده و سپس سیستم فعال می شود. استفاده از این سیستم ها چند عیب دارد:

–        بخشی از زمان، برای ورود آب به لوله ها هدر می رود به این معنا که سیستم لوله خشک دیرتر از سیستم لوله تر فعال می شود و در این مدت ممکن است آتش خیلی سریع پیشروی کند.

–        طراحی سیستم اطفا حریق لوله خشک، پیچیده تر است چون به تجهیزات اضافی نیاز است. در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز بیشتر خواهد بود.

–        با توجه به اینکه برای طراحی سیستم اطفا حریق آبی از نوع لوله خشک باید طبق قوانین خاص عمل کرد، انعطاف پذیری آن کمتر شده و در انتخاب محل نصب نازل ها دچار محدودیت خواهید شد.

–        عیب دیگر سیستم لوله خشک، سرعت بالای پوسیدگی لوله ها است چون وقتی سیستم غیر فعال شده و لوله ها خشک می شود، رطوبت آب در هوای باقی مانده و این هوای مرطوب منجر به خوردگی لوله ها خواهد شد.

3-    استفاده از سیستم سیلابی

در سیستم های سیلابی، آب به صورت سیلاب وارد ساختمان می شود و جریان آب تحت کنترل شیر فلکه است. به محض به صدا درآمدن آژیر سیستم اعلام حریق، باید سریعا شیر فلکه را باز کنید. بنابراین همانگونه که متوجه شدید اگر سیستم اعلام حریق دچار مشکل شده و نتواند به موقع آتش را تشخیص دهد، سیستم اطفا حریق نیز کارایی نخواهد داشت.

4-    استفاده از سیستم پیش عمل:

آخرین نوع سیستم اطفا حریق آبی، سیستم پیش عمل است. شاید تا به حال در مجتمع مسکونی یا محل کار خود با این مشکل روبرو شده اید که سیستم اعلام حریق، به اشتباه به صدا درآمده و به دنبال آن نیز سیستم اطفا حریق فعال شده است. آیا می دانید این خطا در محیط هایی همانند موزه، کتابخانه، آزمایشگاه و مواردی از این قبیل چه خسارت هایی را به دنبال خواهد داشت؟ به همین دلیل است که سیستم اطفا حریق پیش عمل طراحی شده است. این سیستم متشکل از لوله تر، لوله خشک و سیستم سیلابی بوده و دتکتورهای حرارتی یا دودی در آن تعبیه شده اند. در نتیجه اگر این آشکارساز، وجود دود یا افزایش دما را تشخیص داده و فعال شود، سیستم اطفا حریق آب پیش عمل نیز فعال خواهد شد.

طراحی سیستم های اطفاء حریق آبی