طراحی بر اساس استاندارد NFPA

طراحی بر اساس استاندارد NFPA را در این مقاله به صورت کامل بررسی می کنیم.

طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

شاید این سوال همواره در ذهن شما وجود داشته است که وقتی در یک ساختمان، آتش سوزی رخ می دهد، سیستم های اطفا حریق چگونه متوجه حادثه شده و فعال می شوند؟ در هر سیستم آتش نشانی که برای ساختمان ها طراحی می شود، در کنار سیستم اطفا، باید سیستم های اعلام حریق نیز وجود داشته باشند. این تجهیزات از طریق آشکارسازها، عامل حریق را شناسایی کرده و در نتیجه آژیر خطر به صدا در می آید. همین اتفاق می شود سیستم مهار آتش فعال گردد. انواع مختلف سیستم اعلام حریق وجود دارد که بسته به نوع ساختمان و کارایی آن،  درجه حساسیت و… از بهترین تجهیزات استفاده خواهد شد. طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از جمله پیشرفته ترین سیستم هایی است که قدرت و درجه اطمینان بسیار بالایی دارد.

02146011017
09224021232

معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

همانگونه که از نام این سیستم ها مشخص است، قادر خواهند بود محل دقیق آتش سوزی را گزارش کنند. کلیه تجهیزات، به صورت حلقه ای به قسمت کنترل پنل متصل هستند و هر کدام از تجهیزات، آدرس مشخصی دارد. همین طراحی باعث می شود در زمان وقوع حریق، آدرس دقیق به کنترل پنل ارسال گردد. البته اینکه در هر ساختمان، طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و تعداد تجهیزات، بسته به اهمیت آن ساختمان و موادی که داخل آن نگهداری می شود، متفاوت است. برای مثال در انبارهایی که سوخت و یا وسایل الکتریکی نگهداری می گردد، چون خطر آتش سوزی بسیار بالا است لذا طراحی این سیستم ها با دقت بیشتری انجام گرفته و تجهیزات بیشتری نیاز خواهد بود.

مزایای طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

طراحی بر اساس استاندارد NFPA – در صورتی که مقالات سایت را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید هر کدام از سیستم های اعلام حریق، ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. سیستم آدرس پذیر، بسیار پیشرفته و مجهز است و استفاده از آن، چند مزیت عمده خواهد داشت:

–        با توجه به اینکه در طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، نیازی به کابل کشی کمتری است، لذا از نظر زیبایی ساختمان، مناسب تر بوده و از سویی احتمال خطا در کابل ها کمتر می شود.

–        همانگونه که می دانید سیستم های آدرس پذیر باید در بازه های زمانی منظم، بازرسی شوند تا در صورت وجود عیب، قبل از اینکه دردسرساز گردند، مشکل برطرف شود. عیبی یابی این سیستم ها، با سرعت بیشتری انجام می گیدر چون پیچیدگی ساختاری نداشته و این کار، راحت تر است.

–        در تعریف روابط بین ورودی ها و خروجی ها، مهندسین طراح، مشکل خاصی ندارند چون سیستم های آدرس پذیر، بسیار انعطاف پذیر هستند.

–        از آنجایی که می توان نرم افزارهای بیشتری را در این سیستم ها تعریف نمود، لذا قدرت کنترلی آن ها بیشتر خواهد بود.

–        دقت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر نسبت به سایر سیستم ها، بسیار بالاتر است.

–        در ساختمان های بزرگ، انبارها، کارخانه ها و… سیستم های آدرس پذیر، گزینه مناسب تری خواهند بود.

طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر
طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

به هر حال همانند هر سیستم اعلام حریق دیگری، سیستم های آدرس پذیر نیز چند عیب دارند:

–        در صورتی که هزینه کار برای شما مهم است، باید بدانید سیستم های آدرس پذیر گران قیمت هستند. البته به این مطلب توجه داشته باشید که پرداخت هزینه برای طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به مراتب بهتر از خسارت مالی ناشی از آتش سوزی است.

–        از سویی دیگر اهالی ساختمان و همچنین نگهبان، ، نمی توانند در صورت بروز نقص در سیستم، آن را رفع کنند چون پیچیدگی ساختاری داشته و حتما باید به کارشناس اطلاع دهند.

–        نصب و طراحی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مشکل است و لازم است به سراغ مهندسین با تجربه بروید تا خطایی رخ ندهد.

–        عیب دیگر این سیستم ها در این است که اگر قطعه ای خراب شود، غالبا باید از قطعات همان شرکت سازنده استفاده کنید.

معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند

طراحی بر اساس استاندارد NFPA – از زمانی که سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر به دنیا معرفی شد، متخصصین در پی ارتقا تکنولوژی این سیستم بوده اند تا اینکه سیستم آدرس پذیر هوشمند وارد بازار شد. این سیستم دقیقا شبیه به سیستم آدرس پذیر معمولی است اما کاربرد نرم افزار در آن بیشتر است که این کار دو مزیت دارد:

1-    وجود تعداد بیشتری از نرم افزارها، به تشخیص حریق، بررسی سلامت تجهیزات و همچنین نگهداری از ان ها کمک می کند.

2-    از سویی دیگر دتکتورها در سیستم هوشمند، به حالت صفر و یک قرار ندارند بلکه به طور پیوسته، در حال بررسی و پردازش معیارهای محیطی بوده و شرایط را به کنترل پنل گزارش می کنند لذا دقت کار و در نتیجه امنیت ساختمان بسیار بالاتر خواهد رفت.

طراحی سیستم های اعلام حریق متعارف

وجود سیستم های اعلام حریق در ساختمان های امروزی که تبدیل به مجتمع های چندین واحدی شده اند، اهمیت بسیار زیادی دارد. کافی است در یک واحد مسکونی، واحد اداری و یا یک پاساژ، آتش سوزی رخ بدهد تا مشاهده کنید چگونه به چشم بر هم زدنی، کل مجتمع را فرا خواهد گرفت. در واقع سیستم اطفا حریق زمانی به کار می آید که در مجتمع، سیستم اعلام حریق با طراحی استاندارد وجود داشته و عامل حریق را اعلام کند. طراحی سیستم های اعلام حریق متعارف از جمله گزینه هایی است که در صورت وجود شرایط لازم، در ساختمان ها انجام می شود.

معرفی سیستم اعلام حریق متعارف (Conventional)

هر کدام از انواع سیستم های اعلام حریق، سراحی خاص خود را دارند و طراحی سیستم اعلام حریق متعارف به گونه ای است که چند آشکارساز، یک منطقه را پوشش داده و سپس همگی به صورت یک مدار، به قسمت پنل مرکزی وصل می شوند. بنابراین طبق تعریف، در سیستم های متعارف، هر مدار نشان دهنده وضعیت یک منطقه در ساختمان است و تجهیزات، به صورت شعاعی بهم وصل شده اند.

زمانی که در یک منطقه، عامل حریق وجود داشته باشد، چراغ مربوط به مدار آن منطقه روشن شده و آژیر خطر به صدا در می آید. اما حتما این سوال برای شما پیش می آید که در این سیستم ها، حریق چگونه اعلام خواهد شد؟ فرض کنیم که یک عامل حریق در محیط وجود داشته و توسط آشکارساز یا دتکتور، شناسایی شده است. در این صورت اتصال کوتاه نسبی در مدار برقرار می شود و همین عامل منجر به افزایش جریان مدار از حالت نرمال خواهد گشت. در ادامه، پنل مرکزی با وصل کردن رله های بوطه، آژیر را به صدا در می آورد.

طراحی سیستم های اعلام حریق متعارف
طراحی سیستم های اعلام حریق متعارف

معرفی قسمت های سیستم اعلام حریقی متعارف

دتکتورهای سیستم اعلام حریق متعارف:

1-    دتکتور دودی که در اثر دود ناشی از آتش سوزی تحریک می شود.

2-    دتکتور مکنده یا نمونه گیر هوا که ذرات بسیار ریز دود در منطقه را از طریق محفظه لیزری تشخیص داده و سپس حریق را به پنل مرکزی گزارش می کند.

3-    دتکتور حرارتی که به افزایش دما حساس است.

4-    دتکتور گازی که به وجود نوعی گاز همانند مونوکسید کربن حساس بوده و در صورتی که در هوا منتشر شود، آشکارساز تحریک خواهد شد.

5-    دتکتور ترکیبی در ساختمان هایی همانند انبار مواد سوختی که حساسیت بالایی دارند، نصب می شود. این دتکتور هم به دما و هم به دود حساس است.

6-    دتکتور شعله، نوع دیگری از آشکارسازها است که شعله را تشخیص می دهد در نتیجه کارایی بالاتری نسبت به آشکارساز دودی و حرارتی دارد چون شعله، در ابتدا تشکیل شده و سپس به دنبال ان دما بالا می رود و دود در فضا پخش می شود.

شستی سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف علاوه بر اینکه به صورت اتوماتیک کار می کند، برای آن نیز شستی طراحی شده است تا با فشار دادن آن، بتوانید آژیر را به صدا در بیاورید. ممکن است سیستم دچار عیب شده و دتکتور نتواند وجود آتش را اعلام کند. در این صورت شما می توانید از طریق فشردن شستی، سیستم اطفا حریق را فعال کنید.

آژیر اعلام حریق:

وقتی دتکتور وجود حریق را به سیستم مرکزی اطلاع می دهد، آژیر به صدا در می آید. نوعی از آژیر، آژیر فلاشر متعارف است که هم به صورت شنیداری و هم به صورت دیدار، خطر را اعلام می کند.

ریموت اندیکاتور:

برای مجتمع های مسکونی، انبارها و به طور کلی ساختمان هایی که بسیار بزرگ هستند، باید آتش سوزی سریعا اطلاع داده شود قبل از اینکه خسارت جدی به بار بیاورد. در چنین مواردی باید از ریموت اندیکاتور در سیستم اعلام حریق متعارف استفاده شود. این قطعه، در ورودی هر واحد نصب شده و به محض اینکه حریق رخ بدهد،  سریعا به پنل مرکزی اطلاع داده می شود.

طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی

طراحی بر اساس استاندارد NFPA – وجود سیستم اعلام حریق در تمام ساختمان ها به خصوص مجتمع های چند واحدی، انبارها، کارخانه ها و… بسیار لازم و ضروری است. آتش از جمله بدترین سوانحی است که وقتی شروع می شود، در یک چشم بهم زدن تمام فضا را در برگرفته و نمی توان به این راحتی آن را مهار کرد. در واقع کار سیستم اعلام حریق، گزارش دادن عامل آتش سوزی به سیستم اطفا حریق است. به این صورت که بعد از کشف عامل حریق توسط دتکتورها، آژیر به صدا درآمده و سیستم مهار آتش فعال می شود. انواع مختلفی از سیستم های اعلام کننده آتش وجود دارد که در این مقاله شما را با سیستم اعلام حریق مکشی آشنا خواهیم کرد.

معرفی سیستم اعلام حریق مکشی

هر کدام از سیستم های اعلام حریق، به نحوی وجود عامل حریق را اعلام می کنند. سیستم های مکشی دارای لوله هایی هستند که از طریق مکش هوای موجود به داخل سیستم، آتش را کشف می کنند. این سیستم با حساسیت بسیار زیاد طراحی می شود به گونه ای که کوچکترین ذرات دود در هوا نیز توسط دتکتورها تشخیص داده می شوند. به طور کلی طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی از سه قسمت تشکیل شده اند:

1-    لوله گیرنده هوا

در ابتدا هوا از طریق یک پمپ مکنده به داخل لوله ها مکش شده و سپس به فیلتر هوا می رسد.

2-    فیلترهای هوا

فیلترهایی که در سیستم تعبیه شده اند، به صورت دو مرحله ای کار می کنند به این معنا که در ابتدا ذرات گرد و غبار را جدا کرده و سپس این هوا، مجددا فیلتر می شود تا هوای بدون ناخالصی به محفظه دتکتور برسد. اما حتما این سوال برای شما پیش می آید که دلیل لزوم تصفیه هوا چیست؟ ورود گرد و غبار به داخل محفظه منجر به آسیب به آشکارگرها و کوتاه شدن عمر مفید آن ها خواهد شد.

3-    محفظه دتکتور

در داخل این محفظه، منبع نور لیزر قرار دارد. فرض کنیم که ساختمان آتش گرفته و دود داخل هوا وجود دارد. در نتیجه هوایی که وارد محفظه می شود به دلیل داشتن دود، منجر به شکستن نور خواهد شد. گیرنده های بسیار حساس به لیزر داخل این محفظه وجود دارد که سیگنال خروجی از آن بر روی نمایشگر دیده می شود.

طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی
طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی

کاربرد سیستم اعلام حریق مکشی

طراحی بر اساس استاندارد NFPA – همانگونه که متوجه شدید، این سیستم دقت بسیار بالایی دارد در نتیجه در فرودگاه ها، اماکن صنعتی، انبارهای سوخت و مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرد. البته طراحی سیستم های اعلام حریق مکشی بر روی کارایی آن تاثیر می گذارد. لوله های مکنده باید در داخل ساختمان در مکان های درست قرار گیرند و از طرفی باید بازرسی در زمان های مختلف انجام شود تا در صورتی که عیبی در هر کدام از قسمت های سیستم وجود دارد، برطرف گردد. بارها دیده شده است که یک ساختمان علی رغم مجهز بودن به سیستم اعلام و اطفا حریق، ولی به دلیل نقص فنی در آن ها، در آتش سوخته است.