رفع خطای پنل های اعلام حریق

رفع خطای پنل های اعلام حریق – همه ساختمان ها باید به سیستم های اعلام و اطفا حریق مجهز باشند به خصوص اینکه در عصر جدید، مجتمع های چند واحد، جایگزین ساختمان های یک یا دو طبقه شده اند. به این معنا که کوچکترین خطر برای هر واحد، امنیت کل ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

02146011017
09224021232

تصور کنیم که یک واحد مسکونی دچار آتش سوزی شده است. آتش در یک چشم بهم زدن، به واحدهای مجاور رسیده و در نتیجه در صورتی که سیستم اطفا حریق وجود نداشته باشد، کل ساختمان را در بر می گیرد. اما شرع به کار سیستم اطفا حریق، به عملکرد و کارایی سیستم اعلام حریق بستگی دارد تا به محض وجود خطا، آلارم به صدا درآمده و تجهیزات خاوش کننده آتش، فعال شوند. اما گاها مشکلاتی همانند خطای پنل های اعلام حریق رخ می دهد که باعث می شود این سیستم به درستی کار نکرده و یا اینکه به اشتباه، فعال شود در حالیکه حریق وجود ندارد. در این زمان باید مهندسین و کارشناسان، رفع خطای پنل های اعلام حریق انجام شود.

مهمترین خطاهای سیستم اعلام حریق

گاها این اتفاق رخ می دهد که آژیر سیستم اعلام حریق فعال می شود در حالی که آتش سوزی رخ نداده است. در چنین مواردی دچار خطای پنل اعلام حریق شدیم. این آلارم، باعث فعال شدن سیستم اطفا حریق می گردد و در نتیجه اگر سیستم مهار آتش آبی یا پودری باشد، کل ساختمان بدون هیچ دلیلی، از این مواد پر می شود. لذا به روزرسانی و تعمیرات سیستم اعلام حریق از این منظر اهمیت دارد که رفع خطای پنل های اعلام حریق قبل از اینکه دردسر ساز شود، انجام گیرد. از جمله عیوبی که در این سیستم ها رخ می دهد عبارتند از:

1-    آلارم ناخواسته سیستم اعلام حریق

حساسیت دتکتورها یا آشکارسازها، بسیار بالا است در نتیجه ممکن است با هر عامل مشابه عامل حریق، فعال شوند. برای مثال وجود دودر سیگار، دود ناشی از زغال و… منجر به به صدا درآمدن آژیر خطر می شود. در این سیستم دچار آلارم ناخواسته شده است.

2-    آلارم ناشی از خطای تجهیزات

بروز عیب در تجهیزات داخلی سیستم اعلام حریق منجر به مشکلاتی من جمله به آلارم نادرست سیستم خواهد شد. عمدتا خرابی و یا وجود مشکل در دتکتورها منجر به این خطا خواهد شد. این موضوع، اهمیت به روز رسانی سیستم اعلام حریق را به خوبی نشان می دهد. در واقع باید بازرسی های منظم انجام شود تا در صورت وجود عیب، اقدامات لازم صورت گیرد.

3-    نصب نادرست سیستم های اعلام حریق

لازم به ذکر است که که طراحی و نصب سیستم اعلام حریق علاوه بر اینکه از نظر پوشش کل ساختمان اهمیت داشته، بلکه بر دقت این سیستم نیز تاثیر خواهد گذاشت.

رفع خطای پنل های اعلام حریق
رفع خطای پنل های اعلام حریق

روش های جلوگیری یا رفع خطای پنل های اعلام حریق

در مواردی که خطایی در سیستم اعلام حریق رخ داده و به اشتباه، وجود عامل حریق را اطلاع می دهد، چند روش وجود دارد که بتوان این خطر را کاهش داد:

1-   عاقلانه ترین کار این است که از مهندسین طراح بخواهید سیستم اعلام حریق را بررسی نمایند تا مشخص شود عیب، در کدام قسمت رخ داده است. در واقع باید رفع خطای پنل های اعلام حریق توسط کارشناس انجام شود. البته بازدید ها به صورت هفتگی، شش ماه یکبار و سالانه انجام می شود و کلیه قسمت های سیستم با دقت بررسی می گردد تا از سالم بودن آن مطمئن شوند.

2-   برخی از افراد، دتکتورها یا آشکارسازها را دستکاری کرده و حساسیت آن را کم می کنند و توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید چون ممکن است در زمان آتش سوزی، نتوانند به خوبی عمل کنند.

3-   مهندسین طراح گاها از سیستم تایید هشدار در سیستم های اعلام حریق استفاده می کنند. به این معنا که آشکارساز، وجود خطر را به سیستم تایید هشدار ارسال می کند. بعد از 30 ثانیه اگر واقعا حریق در محل وجود داشته و مورد تایید قرار گیرد، آژیر به صدا در می آید.

4-   به شما توصیه می کنیم در مزان نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق، به سراغ تجهیزات پیشرفته همانند سیستم آدرس پذیر بروید چون این تجهیزات، کمترین خطا را دارند.

5-   البته لازم است بعد از نصب سیستم های هشدار آتش سوزی، آموزش های لازم به ساکنان ساختمان داده شود تا در زمان آلارم ناخواسته، بتوانند سیستم را خاموش کنند.

رفع خطای پنل های اعلام حریق آدرس پذیر

رفع خطای پنل های اعلام حریق متعارف

رفع خطای پنل های اطفاء حریق