تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55

قبل از اینکه برای یک ساختمان سیستم اطفا حریق نصب شود، باید بررسی گردد که مهمترین عوامل اشتعال زا در این ساختمان چه مواردی هستند. در صورتی که تصمیم بر این باشد از سیستم اطفا حریق گازی استفاده شود، لازم است بدانید این سیستم ها براساس نوع گاز مورد استفاده در مخزن، به چند دسته تقسیم می شوند. در این مقاله پیرامون تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 صحبت خواهیم کرد.

02146011017
09224021232

معرفی سیستم اطفا حریق ig55

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 – گازهایی که در سیستم اطفا حریق گازی استفاده می شوند، باید بی اثر، بدون رنگ و بو باشند. ig55 در واقع ترکیب دو گاز نیتروژن و آرگون است که به یک نسبت با هم مخلوط می شوند. این دو گاز، سازگاری بالایی با محیط زیست داشته و در نتیجه گاز ig55 با توجه به اینکه تاثیر تخریبی برای ازون نداشته و منجر به تشدید اثر گلخانه ای نمی شود، به عنوان بهترین گاز در سیستم اطفاء حریق گازی شناخته شده است.

کاربرد سیستم اطفا حریق ig55

همانگونه که بارها گفته شده است هر کدام از سیستم های مهار کننده آتش برای نوع خاصی از آتش سوزی کاربرد دارند و از سیستم اطفا حریق ig55 برای موارد زیر استفاده می شود:

–        اتاق های کامپیوتری و مخابراتی

–        کتابخانه ها، فروشگاه ها، اتاق های بایگانی و به طور کلی اماکنی که وسایل گرانبها دارند.

–        انبار مواد پزشکی، دارویی و تجهیزات برقی

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق ig55

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 – برای این سیستم، سیلندرهای گازی طراحی شده است که گاز در داخل آن ها، فشرده می شود لذا وقتی سیستم اعلام حریق، وجود آتش زا اطلاع دهد، سیستم اطفا فعال شده و گاز با فشار از مخزن خارج می شود.

طراحی و نصب لوله ها و نازل ها در محیط باید به گونه ای انجام شود که گاز خارج شده به خوبی بتواند منطقه مورد نظر را پوشش دهد. با توجه به اینکه مهمترین دلیل ادامه دار شدن زنجیره های آتش، وجود اکسیژن در محیط است، گاز ig55 از طریق کاهش اکسیژن و رساندن آن به زیر 15 درصد، به مهار آتش کمک می کند.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55

مهمترین مزیت های سیستم اطفا حریق ig55

–        درست است که این سیستم سطح اکسیژن هوا را پایین می آورد اما این کاهش غلظت، کمتر از 10 درصد نخواهد شد. لذا افراد حاضر در این محیط برای مدت کوتاهی دچار مشکل نمی شوند.

–        زمانی که گاز ig55 خارج می شود، مه تولید نخواهد شد بنابراین افراد به راحتی می توانند از ساختمان خارج شوند.

–        این گاز هیچ اثر تخریبی برای اشیا و وسایل موجود در ساختمان ندارد به همین دلیل است که در مکان هایی همانند موزه از آن استفاده می شود.

–        لازم است بدانید قدرت این گاز در مهار آتش بسیار بالا است.

–        برای تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق ig55 به هزینه بالایی نیاز نخواهد بود.

–        از آنجایی که این گاز اثر سمی ندارد، لذا برای مکان هایی که انسان در آن حضور دارد به راحتی می توان از این سیستم استفاده کرد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55

بعد از اینکه نصب سیستم در ساختمان انجام گرفت، باید تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 براساس برنامه منظم انجام شود. برای این منظور لازم است نقشه طراحی و نصب آن در ساختمان، در اختیار کارشناسان قرار گیرد. متخصصین بازدیدهای دوره ای را برای این منظور در نظر می گیرند و در صورت که عیبی در یک قسمت رویت شود، اقدامات لازم برای رفع مشکل صورت می گیرد.