تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200 – همانگونه که می دانید سیستم اطفا حریق گازی از جمله سیستم هایی است که براساس نوع کارایی ساختمان، مساحت آن و عوامل اشتعال زایی که در محیط وجود دارد، از آن استفاده می شود.

02146011017
09224021232

برای مثال در صورتی که حریق به دلیل اتصالی تاسیسات برقی رخ داده باشد، سیستم اطفا حریق گازی، گزینه مناسبی برای مهار آتش خواهد بود چون در این موارد اگر از آب استفاده شود، خطر برق گرفتگی نیز به آتش سوزی اضافه شده و شرایط بدتر می شود. سیستم اطفا حریق FM200  مهمترین سیستم گازی است که در موارد زیر از آن استفاده خواهد شد:

–        انبار تجهیزات برقی و مخابراتی

–        اتاق سرور

–        اتاق مانیتورینگ

–        موزه ها، کتابخانه ها، نمایشگاه ها و…

–        انبار مواد پزشکی و دارویی

–        و….

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200

در گذشته، از گاز هالون 1301 برای سیستم های اطفا حریق گازی استفاده می شد. این گاز قدرت بالایی در مهار آتش داشته و با توجه به اینکه کمترین سمیت را دارد لذا در محیط های مانند هواپیما نیز کاربرد دارد. اما مشکلی که گاز هالون دارد، تخریب لایه ازون است. در واقع هالون ها تاثیر زیست محیطی بسیار مخربی دارند. به همین دلیل است که سازمان NFPA گاز FM200 را جایگزین هالون نمود. مهمترین ویژگی های گاز FM200 عبارتند از:

–        یک گاز شیمیایی بی اثر، بدون رنگ و بو است.

–        کاملا با محیط زیست سازگاری دارد.

–        از قدرت بسیار بالایی در مهار حریق برخوردار است.

–        زمانی که از سیستم خارج می شود، باعث افزایش شدید فشار در محیط نخواهد شد.

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق FM200

بعد از تشخیص حریق و اعلام آن توسط آشکارسازها، گاز FM200 تحت فشار اولیه گاز نیتروژن از لوله ها خارج می شود. این گاز در واقع قصد دارد از واکنش اکسیژن با ترکیباتی که باعث اشتعال می شوند جلوگیری نماید. در واقع وقتی گاز FM200 وارد محیط شد، با مولکول هایی که میل ترکیبی بالایی با اکسیژن دارند، واکنش داده و در نتیجه مانع از اتصال آن ها به اکسیژن و گسترش زنجیره های آتش خواهد شد. همانگونه که متوجه شدید، در این روش، مقدار اکسیژن جو تغییر نمی کند لذا مشکات تنفسی برای افرادی که در این محیط حضور دارند رخ نخواهد داد.

همچنین گاز FM200 با غلظت بالا وارد محیط شده و می تواند حرارت آتش را جذب کند در نتیجه محیط خنک شده و آتش به تدریج خاموش می شود. اما کوچکترین عیب در این سیستم می تواند کارایی آن را به طور کامل مختل کند. بنابراین کارشناسانی که طراحی و نصب آن را انجام داده اند باید طبق یک برنامه منظم، تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200 را نیز انجام دهند تا در صورت وجود مشکل، اقدامات لازم انجام گیرد.