تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2 – بخشی از امنیت هر ساختمان مسکونی و غیر مسکونی را وجود سیستم اطفا حریق تضمین می کند. البته کارایی هر سیستم مهار کننده آتش، به عملکرد سیستم اعلام حریق بستگی دارد.

02146011017
09224021232

در محیط هایی همانند انبار تجهیزات برقی، پزشکی و دارویی، موزه، کتابخانه، فروشگاه و.. که استفاده از آب واقعا خطرناک بوده و یا خسارت های زیادی به بار می آورد، سیستم اطفا حریق گازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اما نوع گاز به کار رفته در این سیستم ها باید سازگار با محیط زیست باشد. سیستم اطفا حریق Co2 از جمله تجهیزاتی است که در برخی از ساختمان ها نصب می شود.

معرفی سیستم اطفا حریق Co2

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2 – Co2 مهمترین گازی است که در اتمسفر وجود دارد و حضور آن به رشد گیاه و تولید محصولات کشاورزی کمک می کند. بنابراین استفاده از این گاز مضر نخواهد بود هر چه که دی اکسید کربن به عنوان یک گاز گلخانه ای نیز شناخته شده است که باعث افزایش دمای محیط خواهد شد. مهمترین ویژگی های سیستم اطفا حریق Co2 عبارتند از:

–        این گاز بدون رنگ و بو بوده و اثر سمیت برای انسان ندارد.

–        هیچگونه خوردگی بر روی سطوح ایجاد نکرده و نارسانا است. به همین دلیل است که در انبارهای تجهیزات برقی، موزه ها، کتابخانه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

–        با توجه به اینکه سنگین تر از اکسیژن است، پایین تر از آن قرار گرفته و لایه عایق بین آتش و اکسیژن ایجاد می کند. در نتیجه باعث خفگی حریق خواهد شد.

–        همچنین زمانی که این گاز وارد محیط می شود، غلظت اکسیژن هوا را کم می کند و همین اتفاق باعث کاهش اکسیژن در اطراف شعله های آتش خواهد شد.

–        گاز بعد از انتشار، روی سطح باقی نمی ماند در نتیجه نیازی به نظافت برای برداشت پسماندهای گازی نخواهد بود.

–        Co2 به وفور وجود دارد در نتیجه قیمت سیستم اطفا حریق Co2 پایین تر از سایر سیستم های اطفا حریق است.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2

معایب سیستم اطفا حریق Co2

–        اولین مشکلی که این سیستم دارد، نیاز به مقدار زیادی از گاز برای اطفا حریق است.

–        همانگونه که گفته شد، دی اکسید کربن یکی از مهمترین گازهای گلخانه ای است در نتیجه منجر به گرمایش جهانی خواهد شد.

–        نکته بسیار مهم این است که در طراحی این سیستم، حداقل غلظت Co2 باید 34 درصد باشد اما متاسفانه در این غلظت، افراد تا 30 ثانیه جان خود را از دست می دهند. در نتیجه چنین سیستم هایی مجهز به آلارم تاخیر پنوماتیکی هستند تا قبل از اینکه گاز در محیط پخش شود، این آلارم به صدا درآمده و افراد حاضر در ساختمان بتوانند محیط را ترک کنند.

–        زمانی که گاز Co2 وارد محیط می شود، دما را به شدت پایین می آورد به حدی که به عنوان یک سرد کننده شناخته شده است. تماس این هوای سرد با بدن، واقعا شرایط را سخت می کند.

–        نسبت به سیستم اطفا حریق FM200 ، مخزن مورد نیاز برای گاز Co2 باید دو برابر بزرگ تر باشد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2