تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی – حتما بارها در اخبار، روزنامه ها و یا حتی از نزدیک، شاهد آتش سوزی در ساختمان های مختلف در سطح هر بوده اید. البته ممکن است شما که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، تجربه تلخی از این سانحه داشته و عزیزان خود را در این ماجرا از دست داده باشید. به همین دلیل است که که مهندسین در فرآیند ساختمان سازی، وجود سیستم های اطفا حریق را لازم دانسته و نصب و راه اندازی آن براساس شرایط استاندارد را لازمه دریافت مجوز پایان کار می دانند.

02146011017
09224021232

اما از زمانی که این تجهیزات در ساختمان راه اندازی می شود، لازم است بازرسی هایی در بازه های زمانی منظم انجام گیرد تا در صورت نیاز، اقدامات لازم برای کنترل و تعمیرات انجام گیرد. سیستم های مهار آتش، براساس نوع ماده مورد استفاده، به چند دسته تقسیم می شوند و در این مقاله به بررسی تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی خواهیم پرداخت.

سیستم اطفا حریق گازی چیست

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی – عوامل محرک آتش سوزی شامل گاز، ماده روغنی، سوخت ها و… هستند. زمانی که سانحه آتش سوزی رخ می دهد، باید براساس نوع ماده اشتعال زا، از سیستم مناسب برای اطفا حریق استفاده کرد. سیستم اطفا حریق گازی از قسمت هایی شامل نازل، شیر برقی، سوئیچ فشار، سیلندر، شیلنگ های تخلیه، شلنگ های محرک سیلندرها، سیلندرهای ذخیره گاز با شیر محرک  و لوله های چند دهنده تشکیل شده است.

در واقع این سیستم ها، کپسول های آتش نشانی هستند که در اندازه های مختلف طراحی شده و حتی شما می توانید برای ماشین خود، یک نمونه کوچک را همیشه به همراه داشته باشید. سیستم مهار آتش به روش گازی، چند مزیت عمده دارد:

–        مهمترین حسن سیستم اطفا حریق گازی، ماندگاری خواص ترکیبات موجود در سیستم است. در واقع ترکیبات داخل کپسول، هر چند مدت که از عمرشان گذشته باشد، کارایی و قدرت اولیه را خواهند داشت.

–        اگر کپسول را تا به حال استفاده نکرده اید، نیازی نیست به صورت سالیانه آن را شارژ کنید.

–        این سیستم می تواند با سرعت بسیار زیاد، آتش را مهار کند در نتیجه آتش سوزی های مهیب، گزینه مناسبی خواهد بود.

–        مشکلی که برخی از انواع سیستم های اطفا حریق دارند این است که بعد از اتمام کار، باید شروع به تمیز کردن محیط کرد چون بقایای مواد مهار کننده آتش، در محیط باقی می مانند اما در مورد سیستم اطفا حریق گازی، این مشکل وجود ندارد.

–        همچنین هزینه تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق گازی نسبت به سایر سیستم ها، بسیار کمتر است.

–        این سیستم، به اجزای موجود در محیط آسیب نمی زند. فرض کنیم آتش سوزی در ساختمانی رخ داده است که تمامی مواد موجود در آن، برای شما باارزش هستند و در واقع خرابی هر کدام، ضربه اقتصادی بدی را به دنبال خواهد داشت. در این صورت بهتر است سیستم اطفا حریق گازی استفاده شود.

–        همچنین در مواردی که آتش سوزی ناشی از تجهیزات برقی بوده است، بهتر است از سیستم اطفا حریق گازی استفاده شود. در این صورت امکان هدایت جریان برق وجود نخواهد داشت.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی

مکانیسم عمل سیستم های اطفا حریق گازی

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی – شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که گاز، چگونه می تواند آتش را مهار کند. در سیستم های اطفا حریق از انواع گازها مانند دی اکسید کربن استفاده می کنند که غیر سمی، بدون رنگ و بو و غیر قابل احتراق هستند.  همچنین گاز مورد استفاده باید سنگین تر از هوا باشد. زمانی که سیستم اطفا حریق گازی را در محل آتش سوزی فعال می کنید، سه اتفاق رخ می دهد:

1-    گاز موجود در سیستم، به دلیل اینکه وزن مولکولی سنگین تری دارد لذا پایین تر از هوا قرار می گیرد پس می تواند لایه عایق روی آتش ایجاد کرده و اجازه رسیدن اکسیژن به آتش را ندهد. همانگونه که می دانید، در مثلث آتش، اکسیژن به عنوان رکن اصلی شناخته شده است.

2-    از سویی دیگر این گاز منجر به رقیق شدن اکسیژن در هوا خواهد شد که باز هم از پیشروی آتش جلوگیری می کند.

3-    عملکرد سوم گاز موجود در سیستم اطفا حریق گازی، خنک کردن محیط است در واقع دما را کاهش می دهد.

همانگونه که متوجه شدید سیستم اطفا حریق گازی از طریق مهار دو عامل اصلی توسعه آتش شامل اکسیژن و حرارت، باعث مهار آتش خواهد شد.

اهمیت تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق گازی

مسئله ای که لازم است به آن توجه کنید، بازرسی های منظم از سیستم های اطفا حریق است چون ممکن است در طول زمان و بنا بر دلایلی، عیوبی در سیستم بروز کند و شما از آن بی اطلاع باشید. درست زمانی متوجه این موضوع خواهید شد که ساختمان آتش گرفته و سیستم مهار آتش، فعال نمی شود .با این تفاسیر، بهتر است برای تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی براساس برنامه تدوین شده توسط شرکت مربوطه عمل نموده و از کارشناسان همان شرکت بخواهید امور لازم را انجام دهند.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200 – همانگونه که می دانید سیستم اطفا حریق گازی از جمله سیستم هایی است که براساس نوع کارایی ساختمان، مساحت آن و عوامل اشتعال زایی که در محیط وجود دارد، از آن استفاده می شود.

برای مثال در صورتی که حریق به دلیل اتصالی تاسیسات برقی رخ داده باشد، سیستم اطفا حریق گازی، گزینه مناسبی برای مهار آتش خواهد بود چون در این موارد اگر از آب استفاده شود، خطر برق گرفتگی نیز به آتش سوزی اضافه شده و شرایط بدتر می شود. سیستم اطفا حریق FM200  مهمترین سیستم گازی است که در موارد زیر از آن استفاده خواهد شد:

–        انبار تجهیزات برقی و مخابراتی

–        اتاق سرور

–        اتاق مانیتورینگ

–        موزه ها، کتابخانه ها، نمایشگاه ها و…

–        انبار مواد پزشکی و دارویی

–        و….

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200

در گذشته، از گاز هالون 1301 برای سیستم های اطفا حریق گازی استفاده می شد. این گاز قدرت بالایی در مهار آتش داشته و با توجه به اینکه کمترین سمیت را دارد لذا در محیط های مانند هواپیما نیز کاربرد دارد. اما مشکلی که گاز هالون دارد، تخریب لایه ازون است. در واقع هالون ها تاثیر زیست محیطی بسیار مخربی دارند. به همین دلیل است که سازمان NFPA گاز FM200 را جایگزین هالون نمود. مهمترین ویژگی های گاز FM200 عبارتند از:

–        یک گاز شیمیایی بی اثر، بدون رنگ و بو است.

–        کاملا با محیط زیست سازگاری دارد.

–        از قدرت بسیار بالایی در مهار حریق برخوردار است.

–        زمانی که از سیستم خارج می شود، باعث افزایش شدید فشار در محیط نخواهد شد.

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق FM200

بعد از تشخیص حریق و اعلام آن توسط آشکارسازها، گاز FM200 تحت فشار اولیه گاز نیتروژن از لوله ها خارج می شود. این گاز در واقع قصد دارد از واکنش اکسیژن با ترکیباتی که باعث اشتعال می شوند جلوگیری نماید. در واقع وقتی گاز FM200 وارد محیط شد، با مولکول هایی که میل ترکیبی بالایی با اکسیژن دارند، واکنش داده و در نتیجه مانع از اتصال آن ها به اکسیژن و گسترش زنجیره های آتش خواهد شد. همانگونه که متوجه شدید، در این روش، مقدار اکسیژن جو تغییر نمی کند لذا مشکات تنفسی برای افرادی که در این محیط حضور دارند رخ نخواهد داد.

همچنین گاز FM200 با غلظت بالا وارد محیط شده و می تواند حرارت آتش را جذب کند در نتیجه محیط خنک شده و آتش به تدریج خاموش می شود. اما کوچکترین عیب در این سیستم می تواند کارایی آن را به طور کامل مختل کند. بنابراین کارشناسانی که طراحی و نصب آن را انجام داده اند باید طبق یک برنامه منظم، تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق fm200 را نیز انجام دهند تا در صورت وجود مشکل، اقدامات لازم انجام گیرد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55

قبل از اینکه برای یک ساختمان سیستم اطفا حریق نصب شود، باید بررسی گردد که مهمترین عوامل اشتعال زا در این ساختمان چه مواردی هستند. در صورتی که تصمیم بر این باشد از سیستم اطفا حریق گازی استفاده شود، لازم است بدانید این سیستم ها براساس نوع گاز مورد استفاده در مخزن، به چند دسته تقسیم می شوند. در این مقاله پیرامون تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 صحبت خواهیم کرد.

معرفی سیستم اطفا حریق ig55

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 – گازهایی که در سیستم اطفا حریق گازی استفاده می شوند، باید بی اثر، بدون رنگ و بو باشند. ig55 در واقع ترکیب دو گاز نیتروژن و آرگون است که به یک نسبت با هم مخلوط می شوند. این دو گاز، سازگاری بالایی با محیط زیست داشته و در نتیجه گاز ig55 با توجه به اینکه تاثیر تخریبی برای ازون نداشته و منجر به تشدید اثر گلخانه ای نمی شود، به عنوان بهترین گاز در سیستم اطفاء حریق گازی شناخته شده است.

کاربرد سیستم اطفا حریق ig55

همانگونه که بارها گفته شده است هر کدام از سیستم های مهار کننده آتش برای نوع خاصی از آتش سوزی کاربرد دارند و از سیستم اطفا حریق ig55 برای موارد زیر استفاده می شود:

–        اتاق های کامپیوتری و مخابراتی

–        کتابخانه ها، فروشگاه ها، اتاق های بایگانی و به طور کلی اماکنی که وسایل گرانبها دارند.

–        انبار مواد پزشکی، دارویی و تجهیزات برقی

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق ig55

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 – برای این سیستم، سیلندرهای گازی طراحی شده است که گاز در داخل آن ها، فشرده می شود لذا وقتی سیستم اعلام حریق، وجود آتش زا اطلاع دهد، سیستم اطفا فعال شده و گاز با فشار از مخزن خارج می شود.

طراحی و نصب لوله ها و نازل ها در محیط باید به گونه ای انجام شود که گاز خارج شده به خوبی بتواند منطقه مورد نظر را پوشش دهد. با توجه به اینکه مهمترین دلیل ادامه دار شدن زنجیره های آتش، وجود اکسیژن در محیط است، گاز ig55 از طریق کاهش اکسیژن و رساندن آن به زیر 15 درصد، به مهار آتش کمک می کند.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55

مهمترین مزیت های سیستم اطفا حریق ig55

–        درست است که این سیستم سطح اکسیژن هوا را پایین می آورد اما این کاهش غلظت، کمتر از 10 درصد نخواهد شد. لذا افراد حاضر در این محیط برای مدت کوتاهی دچار مشکل نمی شوند.

–        زمانی که گاز ig55 خارج می شود، مه تولید نخواهد شد بنابراین افراد به راحتی می توانند از ساختمان خارج شوند.

–        این گاز هیچ اثر تخریبی برای اشیا و وسایل موجود در ساختمان ندارد به همین دلیل است که در مکان هایی همانند موزه از آن استفاده می شود.

–        لازم است بدانید قدرت این گاز در مهار آتش بسیار بالا است.

–        برای تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق ig55 به هزینه بالایی نیاز نخواهد بود.

–        از آنجایی که این گاز اثر سمی ندارد، لذا برای مکان هایی که انسان در آن حضور دارد به راحتی می توان از این سیستم استفاده کرد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55

بعد از اینکه نصب سیستم در ساختمان انجام گرفت، باید تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ig55 براساس برنامه منظم انجام شود. برای این منظور لازم است نقشه طراحی و نصب آن در ساختمان، در اختیار کارشناسان قرار گیرد. متخصصین بازدیدهای دوره ای را برای این منظور در نظر می گیرند و در صورت که عیبی در یک قسمت رویت شود، اقدامات لازم برای رفع مشکل صورت می گیرد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2

بخشی از امنیت هر ساختمان مسکونی و غیر مسکونی را وجود سیستم اطفا حریق تضمین می کند. البته کارایی هر سیستم مهار کننده آتش، به عملکرد سیستم اعلام حریق بستگی دارد.

در محیط هایی همانند انبار تجهیزات برقی، پزشکی و دارویی، موزه، کتابخانه، فروشگاه و.. که استفاده از آب واقعا خطرناک بوده و یا خسارت های زیادی به بار می آورد، سیستم اطفا حریق گازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اما نوع گاز به کار رفته در این سیستم ها باید سازگار با محیط زیست باشد. سیستم اطفا حریق Co2 از جمله تجهیزاتی است که در برخی از ساختمان ها نصب می شود.

معرفی سیستم اطفا حریق Co2

Co2 مهمترین گازی است که در اتمسفر وجود دارد و حضور آن به رشد گیاه و تولید محصولات کشاورزی کمک می کند. بنابراین استفاده از این گاز مضر نخواهد بود هر چه که دی اکسید کربن به عنوان یک گاز گلخانه ای نیز شناخته شده است که باعث افزایش دمای محیط خواهد شد. مهمترین ویژگی های سیستم اطفا حریق Co2 عبارتند از:

–        این گاز بدون رنگ و بو بوده و اثر سمیت برای انسان ندارد.

–        هیچگونه خوردگی بر روی سطوح ایجاد نکرده و نارسانا است. به همین دلیل است که در انبارهای تجهیزات برقی، موزه ها، کتابخانه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

–        با توجه به اینکه سنگین تر از اکسیژن است، پایین تر از آن قرار گرفته و لایه عایق بین آتش و اکسیژن ایجاد می کند. در نتیجه باعث خفگی حریق خواهد شد.

–        همچنین زمانی که این گاز وارد محیط می شود، غلظت اکسیژن هوا را کم می کند و همین اتفاق باعث کاهش اکسیژن در اطراف شعله های آتش خواهد شد.

–        گاز بعد از انتشار، روی سطح باقی نمی ماند در نتیجه نیازی به نظافت برای برداشت پسماندهای گازی نخواهد بود.

–        Co2 به وفور وجود دارد در نتیجه قیمت سیستم اطفا حریق Co2 پایین تر از سایر سیستم های اطفا حریق است.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق co2

معایب سیستم اطفا حریق Co2

–        اولین مشکلی که این سیستم دارد، نیاز به مقدار زیادی از گاز برای اطفا حریق است.

–        همانگونه که گفته شد، دی اکسید کربن یکی از مهمترین گازهای گلخانه ای است در نتیجه منجر به گرمایش جهانی خواهد شد.

–        نکته بسیار مهم این است که در طراحی این سیستم، حداقل غلظت Co2 باید 34 درصد باشد اما متاسفانه در این غلظت، افراد تا 30 ثانیه جان خود را از دست می دهند. در نتیجه چنین سیستم هایی مجهز به آلارم تاخیر پنوماتیکی هستند تا قبل از اینکه گاز در محیط پخش شود، این آلارم به صدا درآمده و افراد حاضر در ساختمان بتوانند محیط را ترک کنند.

–        زمانی که گاز Co2 وارد محیط می شود، دما را به شدت پایین می آورد به حدی که به عنوان یک سرد کننده شناخته شده است. تماس این هوای سرد با بدن، واقعا شرایط را سخت می کند.

–        نسبت به سیستم اطفا حریق FM200 ، مخزن مورد نیاز برای گاز Co2 باید دو برابر بزرگ تر باشد.