تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی – حتما بارها در اخبار، روزنامه ها و یا حتی از نزدیک، شاهد آتش سوزی در ساختمان های مختلف در سطح هر بوده اید. البته ممکن است شما که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، تجربه تلخی از این سانحه داشته و عزیزان خود را در این ماجرا از دست داده باشید. به همین دلیل است که که مهندسین در فرآیند ساختمان سازی، وجود سیستم های اطفا حریق را لازم دانسته و نصب و راه اندازی آن براساس شرایط استاندارد را لازمه دریافت مجوز پایان کار می دانند.

02146011017
09224021232

اما از زمانی که این تجهیزات در ساختمان راه اندازی می شود، لازم است بازرسی هایی در بازه های زمانی منظم انجام گیرد تا در صورت نیاز، اقدامات لازم برای کنترل و تعمیرات انجام گیرد. سیستم های مهار آتش، براساس نوع ماده مورد استفاده، به چند دسته تقسیم می شوند و در این مقاله به بررسی تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی خواهیم پرداخت.

سیستم اطفا حریق گازی چیست

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی – عوامل محرک آتش سوزی شامل گاز، ماده روغنی، سوخت ها و… هستند. زمانی که سانحه آتش سوزی رخ می دهد، باید براساس نوع ماده اشتعال زا، از سیستم مناسب برای اطفا حریق استفاده کرد. سیستم اطفا حریق گازی از قسمت هایی شامل نازل، شیر برقی، سوئیچ فشار، سیلندر، شیلنگ های تخلیه، شلنگ های محرک سیلندرها، سیلندرهای ذخیره گاز با شیر محرک  و لوله های چند دهنده تشکیل شده است.

در واقع این سیستم ها، کپسول های آتش نشانی هستند که در اندازه های مختلف طراحی شده و حتی شما می توانید برای ماشین خود، یک نمونه کوچک را همیشه به همراه داشته باشید. سیستم مهار آتش به روش گازی، چند مزیت عمده دارد:

–        مهمترین حسن سیستم اطفا حریق گازی، ماندگاری خواص ترکیبات موجود در سیستم است. در واقع ترکیبات داخل کپسول، هر چند مدت که از عمرشان گذشته باشد، کارایی و قدرت اولیه را خواهند داشت.

–        اگر کپسول را تا به حال استفاده نکرده اید، نیازی نیست به صورت سالیانه آن را شارژ کنید.

–        این سیستم می تواند با سرعت بسیار زیاد، آتش را مهار کند در نتیجه آتش سوزی های مهیب، گزینه مناسبی خواهد بود.

–        مشکلی که برخی از انواع سیستم های اطفا حریق دارند این است که بعد از اتمام کار، باید شروع به تمیز کردن محیط کرد چون بقایای مواد مهار کننده آتش، در محیط باقی می مانند اما در مورد سیستم اطفا حریق گازی، این مشکل وجود ندارد.

–        همچنین هزینه تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق گازی نسبت به سایر سیستم ها، بسیار کمتر است.

–        این سیستم، به اجزای موجود در محیط آسیب نمی زند. فرض کنیم آتش سوزی در ساختمانی رخ داده است که تمامی مواد موجود در آن، برای شما باارزش هستند و در واقع خرابی هر کدام، ضربه اقتصادی بدی را به دنبال خواهد داشت. در این صورت بهتر است سیستم اطفا حریق گازی استفاده شود.

–        همچنین در مواردی که آتش سوزی ناشی از تجهیزات برقی بوده است، بهتر است از سیستم اطفا حریق گازی استفاده شود. در این صورت امکان هدایت جریان برق وجود نخواهد داشت.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی

مکانیسم عمل سیستم های اطفا حریق گازی

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی – شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که گاز، چگونه می تواند آتش را مهار کند. در سیستم های اطفا حریق از انواع گازها مانند دی اکسید کربن استفاده می کنند که غیر سمی، بدون رنگ و بو و غیر قابل احتراق هستند.  همچنین گاز مورد استفاده باید سنگین تر از هوا باشد. زمانی که سیستم اطفا حریق گازی را در محل آتش سوزی فعال می کنید، سه اتفاق رخ می دهد:

1-    گاز موجود در سیستم، به دلیل اینکه وزن مولکولی سنگین تری دارد لذا پایین تر از هوا قرار می گیرد پس می تواند لایه عایق روی آتش ایجاد کرده و اجازه رسیدن اکسیژن به آتش را ندهد. همانگونه که می دانید، در مثلث آتش، اکسیژن به عنوان رکن اصلی شناخته شده است.

2-    از سویی دیگر این گاز منجر به رقیق شدن اکسیژن در هوا خواهد شد که باز هم از پیشروی آتش جلوگیری می کند.

3-    عملکرد سوم گاز موجود در سیستم اطفا حریق گازی، خنک کردن محیط است در واقع دما را کاهش می دهد.

همانگونه که متوجه شدید سیستم اطفا حریق گازی از طریق مهار دو عامل اصلی توسعه آتش شامل اکسیژن و حرارت، باعث مهار آتش خواهد شد.

اهمیت تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق گازی

مسئله ای که لازم است به آن توجه کنید، بازرسی های منظم از سیستم های اطفا حریق است چون ممکن است در طول زمان و بنا بر دلایلی، عیوبی در سیستم بروز کند و شما از آن بی اطلاع باشید. درست زمانی متوجه این موضوع خواهید شد که ساختمان آتش گرفته و سیستم مهار آتش، فعال نمی شود .با این تفاسیر، بهتر است برای تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق گازی براساس برنامه تدوین شده توسط شرکت مربوطه عمل نموده و از کارشناسان همان شرکت بخواهید امور لازم را انجام دهند.