تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری – هر ساختمانی که در سطح شهر بنا می شود باید از نظر امنیتی در سطح استاندارد باشد تا جان و مال مردمان ساکن در ساختمان و حتی ساختمان های اطراف محفوظ بماند. برخی از حادثه ها، در یک چشم بهم زدن تمامی دارایی انسان را نابود می کنند و آتش سوزی، از جمله آن ها است.

02146011017
09224021232

کافی است یک جرقه در محیط زده شود و یک شعله کوچک تشکیل شود در این صورت همین شعله به دلیل وجود اکسیژن در هوا و همچنین وجود مواد اشتعال زا در محیط همانند چوب، پارچه و… یک آتش سوزی مهیب را دامن می زند. به همین دلیل است که وجود سیستم اطفا حریق در هر ساختمانی از جمله ملزومات به حساب می آید. این قبلی تاسیسات، به طرق مختلف عمل می نمایند برای مثال سیستم اطفا حریق پودری از پودری بی رنگ و بی اثر برای خاموش کردن آتش استفاده می کنند.

معرفی سیستم اطفا حریق پودری

خطر آتش سوزی همواره در کمین انسان است. تصور کنیم که در یک انبار که انواع سوخت ها نگهداری می شود، بنا به دلایلی، آتش سوزی رخ داده است. با توجه به اینکه این محیط غنی از انواع مایعات اشتعال زا است، در یک آن، تمام محیط را فرا می گیرد و شما قادر نخواهید بود با آب چنین شعله های مهیب آتش را مهار کنید. در این زمان است که سیستم اطفا حریق پودری، اهمیت خود را نشان می دهد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری – ما نمی توانیم همه انواع آتش سوزی را با آب مهار کنیم چون ماده مهار کننده آتش باید خاصیت خنثی کنندگی برای عامل اشتعال زا داشته باشد. اکنون تصور کنید روغن در آب حل نمی شود پس چگونه انتظار دارید در آتش سوزی هایی که ناشی از مایعات سوختنی است را با آب خاموش کنید؟ در این مواد پودر خشک شیمیایی، بسیار اثربخش خواهد بود.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق پودری

سیستم های اطفا حریق براساس نوع ماده ای که در ان ها تعبیه شده تا آتش را مهار کنند، کاربردهای مختلفی نیز خواهند داشت. برای مثال سیستم اطفا حریق پودری در مواقعی کاربرد دارد که عامل آتش سوزی، روغن بوده و نمی توان آب را به کار برد. اما اکنون این سوال پیش می آید که این سیستم به چه صورت عمل می کند. به طور کلی چند مکانیسم عمل در سیستم های آتش نشانی پودری وجود دارد که باعث شده است قدرت بالایی در خاموش کردن آتش داشته باشند:

–        زمانی که پودر روی آتش پاشیده می شود، به صورت آنی می تواند عامل مشتعل را خنک کند در نتیجه آتش سریعا مهار می شود.

–        به هر حال در چنین محیط هایی که سوخت منجر به آتش سوزی شده است، سطوح فلزی زیاد هستند و  هر چه زمان می گذرد، اتش آن ها را بیشتر گرم می کند. همانگونه که می دانید حرارت، منجر به شدیدتر شدن آتش خواهد شد. پودر می تواند روی سطح فلز ماده ای چسبنده ایجاد کند که همانند لایق عایق عمل نموده و اجازه نمی دهد آتش به فلز برسد.

–        کافی است یکبار به نحوه پاشش پودر در سیستم های اطفا حریق پودری توجه کنید. ماده خشک پودری با فشار زیاد خارج می شود در نتیجه شعله های آتش را از هم باز خواهد کرد و از واکنش های زنجیره ای آتش جلوگیری می کند چون شعله ها به صورت سلسله وار پیشروی می کنند. بنابراین پودر همانند مانعی عمل می کند که اجازه تشکیل شعله های جدید را نمی دهد.

پودرهای موجود در سیستم اطفا حریق پودری

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری – ترکیباتی که در پودرها به کار می رود، از یک سو قدرت خاموش کنندگی داشته و از سویی دیگر مانع از این می شوند که پودر بهم بچسبد. چون هر چه ذرات پودر ریزتر باشد قدرت آن ها در مهار آتش بیشتر خواهد شد.  اندازه ذرات بسیار مهم است چون نهایتا دو عامل تعیین کننده کارایی سیستم اطفا حریق پودری خواهد بود. از یک سو قدرت پاشش پودر و از سویی دیگر اندازه ذرات تشکیل دهنده آن. بهترین اندازه ذرات، بین 10-8 میکرون است.

یکی از نگرانی های اغلب کاربران این است که آیا پودرهایی که برای اطفا حریق به کار می روند سمی هستند؟ به هر حال این مواد در فضا پخش شده و از طریق تنفس وارد بدن می شوند. تحقیقات نشان داده است که این پودرها سمی نیستند اما به هر حال هر نوع ماده شیمیایی که وارد بدن می شود، برای تنفس خطرناک خواهد بود.

به خصوص اینکه در محیط، دود ناشی از آتش نیز وجود دارد. لذا در صورتی که نمی توانید کمکی در مهار آتش داشته باشید، بهتر است از محیط دور شوید. اما اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، خوردن مایعات زیاد به خصوص آب پرتقال، واقعا به تصفیه بدن کمک می کند.