تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری – هر ساختمانی که در سطح شهر بنا می شود باید از نظر امنیتی در سطح استاندارد باشد تا جان و مال مردمان ساکن در ساختمان و حتی ساختمان های اطراف محفوظ بماند. برخی از حادثه ها، در یک چشم بهم زدن تمامی دارایی انسان را نابود می کنند و آتش سوزی، از جمله آن ها است.

02146011017
09224021232

کافی است یک جرقه در محیط زده شود و یک شعله کوچک تشکیل شود در این صورت همین شعله به دلیل وجود اکسیژن در هوا و همچنین وجود مواد اشتعال زا در محیط همانند چوب، پارچه و… یک آتش سوزی مهیب را دامن می زند. به همین دلیل است که وجود سیستم اطفا حریق در هر ساختمانی از جمله ملزومات به حساب می آید. این قبلی تاسیسات، به طرق مختلف عمل می نمایند برای مثال سیستم اطفا حریق پودری از پودری بی رنگ و بی اثر برای خاموش کردن آتش استفاده می کنند.

معرفی سیستم اطفا حریق پودری

خطر آتش سوزی همواره در کمین انسان است. تصور کنیم که در یک انبار که انواع سوخت ها نگهداری می شود، بنا به دلایلی، آتش سوزی رخ داده است. با توجه به اینکه این محیط غنی از انواع مایعات اشتعال زا است، در یک آن، تمام محیط را فرا می گیرد و شما قادر نخواهید بود با آب چنین شعله های مهیب آتش را مهار کنید. در این زمان است که سیستم اطفا حریق پودری، اهمیت خود را نشان می دهد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری – ما نمی توانیم همه انواع آتش سوزی را با آب مهار کنیم چون ماده مهار کننده آتش باید خاصیت خنثی کنندگی برای عامل اشتعال زا داشته باشد. اکنون تصور کنید روغن در آب حل نمی شود پس چگونه انتظار دارید در آتش سوزی هایی که ناشی از مایعات سوختنی است را با آب خاموش کنید؟ در این مواد پودر خشک شیمیایی، بسیار اثربخش خواهد بود.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق پودری

سیستم های اطفا حریق براساس نوع ماده ای که در ان ها تعبیه شده تا آتش را مهار کنند، کاربردهای مختلفی نیز خواهند داشت. برای مثال سیستم اطفا حریق پودری در مواقعی کاربرد دارد که عامل آتش سوزی، روغن بوده و نمی توان آب را به کار برد. اما اکنون این سوال پیش می آید که این سیستم به چه صورت عمل می کند. به طور کلی چند مکانیسم عمل در سیستم های آتش نشانی پودری وجود دارد که باعث شده است قدرت بالایی در خاموش کردن آتش داشته باشند:

–        زمانی که پودر روی آتش پاشیده می شود، به صورت آنی می تواند عامل مشتعل را خنک کند در نتیجه آتش سریعا مهار می شود.

–        به هر حال در چنین محیط هایی که سوخت منجر به آتش سوزی شده است، سطوح فلزی زیاد هستند و  هر چه زمان می گذرد، اتش آن ها را بیشتر گرم می کند. همانگونه که می دانید حرارت، منجر به شدیدتر شدن آتش خواهد شد. پودر می تواند روی سطح فلز ماده ای چسبنده ایجاد کند که همانند لایق عایق عمل نموده و اجازه نمی دهد آتش به فلز برسد.

–        کافی است یکبار به نحوه پاشش پودر در سیستم های اطفا حریق پودری توجه کنید. ماده خشک پودری با فشار زیاد خارج می شود در نتیجه شعله های آتش را از هم باز خواهد کرد و از واکنش های زنجیره ای آتش جلوگیری می کند چون شعله ها به صورت سلسله وار پیشروی می کنند. بنابراین پودر همانند مانعی عمل می کند که اجازه تشکیل شعله های جدید را نمی دهد.

پودرهای موجود در سیستم اطفا حریق پودری

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق پودری – ترکیباتی که در پودرها به کار می رود، از یک سو قدرت خاموش کنندگی داشته و از سویی دیگر مانع از این می شوند که پودر بهم بچسبد. چون هر چه ذرات پودر ریزتر باشد قدرت آن ها در مهار آتش بیشتر خواهد شد.  اندازه ذرات بسیار مهم است چون نهایتا دو عامل تعیین کننده کارایی سیستم اطفا حریق پودری خواهد بود. از یک سو قدرت پاشش پودر و از سویی دیگر اندازه ذرات تشکیل دهنده آن. بهترین اندازه ذرات، بین 10-8 میکرون است.

یکی از نگرانی های اغلب کاربران این است که آیا پودرهایی که برای اطفا حریق به کار می روند سمی هستند؟ به هر حال این مواد در فضا پخش شده و از طریق تنفس وارد بدن می شوند. تحقیقات نشان داده است که این پودرها سمی نیستند اما به هر حال هر نوع ماده شیمیایی که وارد بدن می شود، برای تنفس خطرناک خواهد بود.

به خصوص اینکه در محیط، دود ناشی از آتش نیز وجود دارد. لذا در صورتی که نمی توانید کمکی در مهار آتش داشته باشید، بهتر است از محیط دور شوید. اما اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، خوردن مایعات زیاد به خصوص آب پرتقال، واقعا به تصفیه بدن کمک می کند.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل – آتش سوزی از جمله حوادثی است که عوامل مختلفی در شکل گیری آن نقش دارند. رایج ترین نوع آتش سوزی، وجود سوخت یا ماده روغنی در محیط است. حتما بارها در اخبار از انفجار و آتش سوزی پمپ بنزین ها در سراسر کشور مطالبی شنیده اید. این دسته از مواد، به شدت اشتعال پذیر هستند به همین دلیل است که در ورودی پمپ بنزین ها ذکر شده است با سیگار وارد نشوید.

اکنون فرض کنیم که یک انبار سوختی آتش گرفته است. آیا می توان این حریق مهیب را به راحتی با آب مهار کرد؟ در این زمان است که وجود سیستم اطفا حریق پودری، اهمیت پیدا می کند. البته در این میان، سیستم اطفا حریق آئروسل از جمله پرکاربردترین تجهیزاتی است که در حال حاضر جایگاه بسیار خوبی داشته و با قدرت بالا، ایمنی محیط را حفظ می کند. اما نکته بسیار مهم این است که هر نوع سیستم مهار و یا اعلام آتش اگر دچار کوچکترین عیبی شود، کارایی نخواهند داشت در واقع شما در زمینه ای سرمایه گذاری کرده اید که به وقت وقوع خطر، بی فایده بوده است. بنابراین لازم است تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق آئروسل در برنامه های زمانی منظم و توسط کارشناسان توانمند انجام شود.

سیستم اطفا حریق آئروسل و عملکرد آن

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل – سیستم اطفا حریق آئروسل متشکل از ذرات بسیار ریز آئروسل و مواد گازی است که این ترکیب در مخزن، به صورت بخار وجود دارد به محض اینکه آژیر سیستم اعلام حریق به صدا درآمد، به صورت ماده جامد و با فشار از سیستم خارج می شود.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل

همانگونه که می دانید، در سانحه آتش سوزی آنچه باعث پیشروی شعله ها می شود، وجود اکسیژن، عامل حریق و افزایش دما است. این سه عامل با هم مثلث حریق را تشکیل داده و منجر به تشکیل زنجیره های آتش خواهند شد. سیستم اطفا حریق آئروسل با محدود کردن این سه عامل، باعث پاره شدن زنجیره های حریق می شود. مکانیسم عمل سیستم به شرح زیر است:

1-    تا زمانی که عامل حریق وجود نداشته باشد، آتش سوزی رخ نمی دهد. بنابراین زمانی که سیستم فعال می شود، ذرات آئروسل در کنار هم یک هاله غلیظ و متراکم تشکیل می دهند که عامل حریق را احاطه کرده و از طریق انزوای آن، به خاموش شدن آتش کمک می کند.

2-    احاطه کردن آتش و انزوای سوخت، باعث افت دمای حریق خواهد شد.

3-    از سویی دیگر همین که یک لایه عایق دور آتش تشکیل شود، از ورود اکسیژن جلوگیری کرده و نهایتا سومین راس مثلث آتش نیز مهار می شود.

سیستم اطفا حریق آئروسل مجهز به آغازگرهای الکتریکی و یا مکانیکی است که بعد از به صدا درآمدن آژیر خطر سیستم اعلام حریق، فعال می شوند. در نتیجه سیستم مهار آتش به کار افتاده و ترکیب از آن خارج می شود.

 معایب سیستم اطفا حریق آئروسل

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل – هر کدام از سیستم های اطفا حریق من جمله سیستم آئروسل، معایبی دارند که همین موضوع باعث می شود در هر مکانی نتوان از آن ها استفاده نمود. وجود برخی از این مشکلات است که تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق آئروسل ضروری می کند:

–        لازم است بدانید که عمر مفید این سیستم در صورتی که نقصی نداشته باشد، 10 سال است.

–        همانگونه که گفته شد، ذرات آئروسل یک مه غلیظ در محیط تشکیل می دهد و این شرایط برای انسان بسیار مضر است.

–        زمانی که گاز در حال خروج از سیستم است، دمای بسیار بالا تا حدود 200 درجه سانتیگراد دارد به همین دلیل است که طراحی سیستم اطفا حریق آئروسل از قوانین بسیار خاص پیروی می کند. کوچکترین مشکل باعث می شود خود ترکیب منجر به آتش سوزی گردد.

–        اگر حریق درون سوز باشد، این سیستم مناسب نخواهد بود چون مه تشکیل شده نمی تواند به خوبی به درون آتش نفوذ کند.