تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق فوم

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق فوم – در مقالات متعدد ذکر کردیم که انواع سیستم اطفا حریق برای شرایط مختلف طراحی شده و در نتیجه برای هر گونه آتش سوزی، می توان از سیستم های مناسب استفاده نمود. برای مثال مهار کردن آتشی که به دلیل سوخت رخ داده باشد، مکانیسم کاملا متفاوتی نسبت به مهار آتش ناشی از اتصالات برقی دارد. سیستم اطفا حریق فوم (FOAM) از جمله تجهیزاتی است که برای انبار سوخت و مایعات قابل اشتعال، آشیانه هواپیما، سالن رنگ و…. مورد استفاده قرار می گیرد.

02146011017
09224021232

معرفی سیستم اطفا حریق فوم

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق فوم – ماده مهار کننده آتش در این سیستم، از فوم غلیظ، هوا و آب تشکیل شده است. زمانی که آژیر خطر به صدا درآمده و سیستم اطفا حریق فعال می شود، این ترکیب با فشار به بیرون تخلیه شده و یک لایه عایق اطراف آتش تشکیل می دهد. این لایه به چند طریق باعث خاموش شدن آتش خواهد شد:

–        لایه غلیظ اطراف آتش باعث می شود دمای محیط افت کرده و آتش خنک شود. در نتیجه یک راس مثلث حریق مهار می گردد.

–        از طرفی چون این ماده سنگین تر از هوا است، در نتیجه در پایین تر از اتمسفر قرار گرفته و اجازه ورود اکسیژن که دومین راس مثلث حریق است را به آتش نمی دهد. نکته لازم به ذکر این است که هر اندازه حباب های تولید شده در اثر پاشش فوم، پیوستگی بهتری با هم داشته باشند، لایه عایق تشکیل شده، با قدرت بهتری عمل نموده و نفوذ اکسیژن به شدت کاهش پیدا می کند.

–        این فوم غلیظ، لایه ای روی سطوح ایجاد می کند که اجازه نمی دهد آتش به آن ها برسد. این مسئله درمورد ساختمان هایی که سطح فلزی دارند، اهمیت بیشتری خواهد داشت چون رسیدن آتش به فلز باعث تشدید زنجیره آتش و افزایش دما می گردد.

سیستم اطفا حریق فوم هم به صورت اتوماتیک و هم به صورت دستی طراحی شده است و رایج ترین آن، کپسول های آتش نشانی است که لازم است در هر خانه، مغازه، ساختمان اداری، ماشین و… وجود داشته باشد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق فوم
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق فوم

جنس فوم به کار رفته در سیستم اطفا حریق فوم

همانگونه که گفته شد، از این سیستم بیشتر برای محیط هایی استفاده می شود که عامل حریق، مواد سوختی و مایعات اشتعال زا باشند. نوع فوم به کار رفته در سیستم باید با نوع ماده قابل اشتعال، تطابق داشته باشد. برای مثال در مکان هایی که مواد نفتی قطبی وجود دارد، فوم باید مقاوم در برابر حلال باشد.

مکانیسم عمل سیستم اطفا حریق فوم

اما حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که سیستم اطفا حریق فوم به چه صورت کار می کند؟ بعد از اینکه سیستم اعلام حریق وجود آتش را تشخیص داد و سیگنال به سیستم اطفا ارسال گردید، آب و فوم در تناسب ساز (Propionerv) با هم ترکیب می شوند.

سپس ماده به دست آمده، از طریق لوله کشی به نازل ها رسیده و با فشار، به محیط پاشیده می شود. فوم که با هوا ترکیب شده است، مه غلیظ و چسبنده ای بر روی سطوح ایجاد می کند که از شعله ور شدن آن ها جلوگیری خواهد کرد. بنابراین در این سیستم علاوه بر تجهیزات سیستم اطفا حریق آبی، باید مخزن مخصوص فوم نیز وجود داشته باشد.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق فوم