تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل – آتش سوزی از جمله حوادثی است که عوامل مختلفی در شکل گیری آن نقش دارند. رایج ترین نوع آتش سوزی، وجود سوخت یا ماده روغنی در محیط است. حتما بارها در اخبار از انفجار و آتش سوزی پمپ بنزین ها در سراسر کشور مطالبی شنیده اید. این دسته از مواد، به شدت اشتعال پذیر هستند به همین دلیل است که در ورودی پمپ بنزین ها ذکر شده است با سیگار وارد نشوید.

02146011017
09224021232

اکنون فرض کنیم که یک انبار سوختی آتش گرفته است. آیا می توان این حریق مهیب را به راحتی با آب مهار کرد؟ در این زمان است که وجود سیستم اطفا حریق پودری، اهمیت پیدا می کند. البته در این میان، سیستم اطفا حریق آئروسل از جمله پرکاربردترین تجهیزاتی است که در حال حاضر جایگاه بسیار خوبی داشته و با قدرت بالا، ایمنی محیط را حفظ می کند. اما نکته بسیار مهم این است که هر نوع سیستم مهار و یا اعلام آتش اگر دچار کوچکترین عیبی شود، کارایی نخواهند داشت در واقع شما در زمینه ای سرمایه گذاری کرده اید که به وقت وقوع خطر، بی فایده بوده است. بنابراین لازم است تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق آئروسل در برنامه های زمانی منظم و توسط کارشناسان توانمند انجام شود.

سیستم اطفا حریق آئروسل و عملکرد آن

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل – سیستم اطفا حریق آئروسل متشکل از ذرات بسیار ریز آئروسل و مواد گازی است که این ترکیب در مخزن، به صورت بخار وجود دارد به محض اینکه آژیر سیستم اعلام حریق به صدا درآمد، به صورت ماده جامد و با فشار از سیستم خارج می شود.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل

همانگونه که می دانید، در سانحه آتش سوزی آنچه باعث پیشروی شعله ها می شود، وجود اکسیژن، عامل حریق و افزایش دما است. این سه عامل با هم مثلث حریق را تشکیل داده و منجر به تشکیل زنجیره های آتش خواهند شد. سیستم اطفا حریق آئروسل با محدود کردن این سه عامل، باعث پاره شدن زنجیره های حریق می شود. مکانیسم عمل سیستم به شرح زیر است:

1-    تا زمانی که عامل حریق وجود نداشته باشد، آتش سوزی رخ نمی دهد. بنابراین زمانی که سیستم فعال می شود، ذرات آئروسل در کنار هم یک هاله غلیظ و متراکم تشکیل می دهند که عامل حریق را احاطه کرده و از طریق انزوای آن، به خاموش شدن آتش کمک می کند.

2-    احاطه کردن آتش و انزوای سوخت، باعث افت دمای حریق خواهد شد.

3-    از سویی دیگر همین که یک لایه عایق دور آتش تشکیل شود، از ورود اکسیژن جلوگیری کرده و نهایتا سومین راس مثلث آتش نیز مهار می شود.

سیستم اطفا حریق آئروسل مجهز به آغازگرهای الکتریکی و یا مکانیکی است که بعد از به صدا درآمدن آژیر خطر سیستم اعلام حریق، فعال می شوند. در نتیجه سیستم مهار آتش به کار افتاده و ترکیب از آن خارج می شود.

 معایب سیستم اطفا حریق آئروسل

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق ایروسل – هر کدام از سیستم های اطفا حریق من جمله سیستم آئروسل، معایبی دارند که همین موضوع باعث می شود در هر مکانی نتوان از آن ها استفاده نمود. وجود برخی از این مشکلات است که تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق آئروسل ضروری می کند:

–        لازم است بدانید که عمر مفید این سیستم در صورتی که نقصی نداشته باشد، 10 سال است.

–        همانگونه که گفته شد، ذرات آئروسل یک مه غلیظ در محیط تشکیل می دهد و این شرایط برای انسان بسیار مضر است.

–        زمانی که گاز در حال خروج از سیستم است، دمای بسیار بالا تا حدود 200 درجه سانتیگراد دارد به همین دلیل است که طراحی سیستم اطفا حریق آئروسل از قوانین بسیار خاص پیروی می کند. کوچکترین مشکل باعث می شود خود ترکیب منجر به آتش سوزی گردد.

–        اگر حریق درون سوز باشد، این سیستم مناسب نخواهد بود چون مه تشکیل شده نمی تواند به خوبی به درون آتش نفوذ کند.