تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی

زمانی که در محلی اتش سوزی رخ می دهد، باید سریعا به هر نحوی که می توان، آتش را مهار کرد تا زمانی که نیروهای آتش نشانی از راه برسند. در این قبیل موارد عمدتا به سراغ آب می روند. در واقع آب همواره یک روش ساده و در دسترس برای مهار آتش بوده و به همین دلیل است که سیستم اطفا حریق آبی نیز برای برخی از ساختمان ها طراحی شده است. البته کارایی این سیستم ها نه تنها به استانداردهای به کار رفته در آن و نحوه نصب و راه اندازی بستگی دارد بلکه باید برنامه های منظم برای تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی در نظر گرفته شود تا در صورت وجود عیب در سیستم، اقدامات لازم انجام گیرد و در زمان آتش سوزی بتواند به خوبی عمل کند.

02146011017
09224021232

معرفی سیستم اطفا حریق آبی

همانگونه که گفته شد، سیستم اطفا حریق آبی، یک روش رایج برای مهار آتش در اغلب ساختمان ها، مراکز صنعتی، کشتی ها، انبارها و… است. در صورتی که آتش ناشی از مواد خشک و جامدات باشد، سیستم اطفا حریق آبی واقعا گزینه مناسبی برای مهار آتش خواهد بود. این سیستم به چهار روش مورد استفاده قرار می گیرد:

سیستم لوله تر

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی – پرکاربردترین سیستم اطفاء حریق آبی، سیستم های لوله تر هستند که از اسپرینکلرهای خودکار، شیر یک طرفه هشدار خودکار و منبع آب تشکیل شده است. زمانی که سیستم اعلام حریق، وجود آتش را در محیط هشدار بدهد،  این سیستم اطفا حریق فعال شده و آب به صورت تحت فشار، وارد لوله ها می شود. در نتیجه با قدرت زیاد می تواند آتش را مهار کند.

سیستم لوله خشک

در برخی از مناطق در طول فصل سرما، هوا به حدی سرد می شود که آب داخل لوله ها یخ می زند. اکنون تصور کنیم که شما در ساختمان خود، سیستم اطفا حریق آبی از نوع لوله تر دارید و آب داخل لوله ها منجمد شده است.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی – رسما چنین سیستمی در زمان آتش سوزی، به کار نمی آید. در چنین موارد همچنین در پارکینگ های روباز، سردخانه ها و کلیه ساختمان هایی که سیستم گرمایشی ندارند، استفاده از سیستم لوله خشک، قطعا بهترین انتخاب خواهد بود. تفاوت سیستم لوله تر با لوله خشک در این است که در سیستم لوله خشک، تا زمانی که سیستم اعلام حریق به صدا در نیاید، آب وارد لوله ها نمی شود در واقع لوله ها همیشه خشک هستند تا زمانی که آتش سوزی رخ بدهد. در مورد این سیستم ها لازم است چند مطلب را گوشزد کنیم:

–        با توجه به اینکه به تجهیزات کنترلی اضافی و همچنین ادوات تامین کننده فشار هوا نیاز دارند، در نتیجه این سیستم ها پیچیده بوده و نصب و راه اندازی آن ها نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که هزینه تعمیر و  نگهداری سیستم اطفا حریق آبی از نوع لوله خشک، بیشتر می شود.

–        همچنین نصب و راه اندازی سیستم لوله خشک، باید براساس قوانین خاصی انجام گیرد و محدودیت هایی برای این منظر لحاظ شده است به همین دلیل سیستم انعطاف پذیری لوله خشک انعطاف پذیری کمتری در طراحی دارد و شما نمی توانید دقیقا با همان سبکی که مد نظر دارید، نازل ها را در قسمت های مختلف ساختمان نصب کنید.

–        یکی از بزرگترین عیب های سیستم لوله خشک، تاخیر در فعالسازی است. همانگونه که گفته شد، در این سیستم اطفا حریق آبی، لوله ها در حالت عادی خشک و خالی هستند بنابراین زمانی نیاز است تا آب به اندازه کافی در لوله ها جریان یافته و بتواند آتش را مهار کند.

–        در داخل لوله های خشک، هوا وجود دارد. بعد از هر بار که سیستم فعال می شود، رطوبت در هوا باقی مانده و در نتیجه ترکیب رطوبت با اکسیژن ممکن است باعث خوردگی لوله ها شد. به همین دلیل است که در تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق آبی باید همه لوله ها با دقت کنترل شوند.

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی
تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی

سیستم سیلابی

تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی – در این سیستم ها، همه اسپرینکلر‌ها باز بوده و عنصری که مسئول کنترل حرارت بوده است، حذف شده است. برای این سیستم  یک شیر فلکه سیلابی تعبیه شده است که وقتی باز شود، آب با فشار وارد لوله ها خواهد شد. همانگونه که گفته شد، در سیستم سیلابی، عنصر حساس به حرارت حذف شده است لذا شما باید براساس سیستم اعلام حریق عمل کنید به این معنا که به محض هشدار توسط سیستم اعلام حریق، شیر فلکه باز شود. بنابراین کارایی این سیستم اطفا حریق، به عملکرد سیستم اعلام حریق در شناسایی خطر بستگی دارد.

سیستم پیش عمل

گاهی اوقات شاهد این هستیم که در سیستم اعلام و اطفا حریق، خطایی رخ داده و به طور تصادفی و بدون وجود آتش، فعال می شوند. در نتیجه خسارت هایی را به عمل می آورند. در مکان هایی مانند موزه، کتابخانه های بزرگ، تجهیزات برقی و… که فعال شدن اتفاقی سیستم اطفا حریق، بسیار حساس و خسارت رسان است، لازم است از سیستم اطفا حریق آبی بر مبنای سیستم پیش عمل استفاده شود.

در واقع سیستم های پیش عمل، از سه سیستم لوله تر، لوله خشک و سیلابی تشکیل شده اند. به طور کلی در سیستم های پیش عمل باید یک آشکارساز حرارتی یا دودی در محیط تعبیه گردد و تنها زمانی سیستم آبرسانی فعال شود که سیستم آشکار ساز، فعال شده باشد. برای تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق آبی از مدل پیش عمل، باید تمامی تجهیزات سیستم در کنار آشکارسازها با دقت مورد ارزیابی قرار گیرند.