به روز رسانی سیستم های اعلام حریق

به روز رسانی سیستم های اعلام حریق – خوشبختانه از جمله قوانین که در ساخت و ساز انواع ساختمان ها در سال های اخیر اجباری شده است، مجهز بودن به سیستم اعلام و اطفا حریق است. درست است که با پیشرفت علم، امنیت ساختمان ها ارتقا یافته و خطر کمتری انسان را تهدید می کند اما از سویی دیگر وجود انواع تجهیزات برقی و گازی در ساختمان، می تواند زمینه ساز آتش سوزی گردد.

02146011017
09224021232

لذا باید همه ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، انبارها و… به سیستم اعلام حریق و به دنبال آن سیستم اطفا حریق مجهز باشند تا در صورت رخ دادن حادثه ای، آتش سریعا مهار گردد. البته مسئولیت ما در اینجا به پایان نمی رسد بلکه مسئله به روز رسانی سیستم اعلام حریق در بازه های زمانی مشخص، بسیار مهم است زیرا ممکن است عیبی در اجزای سیستم رخ داده و تنظیمات آن نیاز به به روز شدن داشته باشند تا بتوانند با همان دقت اولیه، وجود خطر را هشدار دهند.

معرفی انواع سیستم اعلام حریق

در مرحله طراحی نقشه ساختمان حتما باید تیم مهندسی برای طراحی محل نصب سیستم های اعلام و اطفا حریق حضور داشته باشند. البته نوع سیستم مورد استفاده بسته به اندازه ساختمان، کارایی آن و نقشه داخلی متفاوت خواهد بود اما به طور کلی، سه نوع سیستم اعلام حریق وجود دارد:

سیستم اعلام حریق خانگی

این سیستم ها تحت عنوان سیستم اعلام حریق خانگی نیز شناخته شده اند. سنسور اعلام خطر در ان ها به دود حساس بوده و به محض اینکه مقدار دود در محیط ساختمان از حد نرمال عبور کند، آژیر اعلام خطر به صدا در می آید. این تجهیزات بای خانه های کوچک کاربرد دارند و لازم است توسط یک تیم حرفه ای نصب و راه اندازی شوند.

البته مسئله به روز رسانی سیستم اعلام حریق خانگی نیز نباید فراموش شود چون کارایی آن وابسته به این است که به موقع سرویس شده و عیوب موجود در آن رفع گرد. برای مثالی برخی از انواع این سیستم ها، نیروی خود را از باتری به دست می آورند در نتیجه باید شارژ باتری را کنترل نمود.

به روز رسانی سیستم های اعلام حریق
به روز رسانی سیستم های اعلام حریق

سیستم اعلام حریق خودکار متعارف (معمولی)

به روز رسانی سیستم های اعلام حریق – یکی از انواع سیستم های کشف حریق که به طور معمول در انواع ساختمان ها به کار می روند، سیستم های متعارف هستند که از تجهیزات کاشف، هشدار دهنده، مانیتور و شستی تشکیل شده است.

چند مدار در داخل سیستم های متعارف تعبیه شده است که تعداد آن ها بسته به اندازه ساختمان، متفاوت است چرا که هر مدار باید منطقه ای را تحت پوشش خود قرار دهد. منبع تغذیه سیستم های اعلام حریق معمولی از برق شهری یا باتری است. زمانی که  جریان عبوری از آشکارسازها، به 50 میلی آمپر برسد، سیستم اعلام حریق فعال می شود. به طور کلی براساس قدرت جریان، سیستم اعلام حریق متعارف در 4 حالت وجود دارد:

–        اگر جریان کم یا قطع شود، نشان دهنده وجود عیب در سیستم است.

–        در صورت وجود جریان در مقدار مشخص شده برای سیستم، به این معنا است که شرایط در حالت عادی است.

–        اگر جریان از حالت عادی زیاد شد، نشان دهنده وجود خطر در محیط است.

–        اما اگر جریان بیش از اندازه و به طور غیر عادی زیاد شد، نشان دهنده برقراری اتصال کوتاه بین مدارها است.

سیستم اعلام حریق خودکار با قابلیت آدرس دهی

در این سیستم ها، مدارها به صورت حلقه ای قرار گرفته اند به گونه ای که از تابلوی مرکزی شروع شده و به همان تابلو ختم می شوند. مهمترین مشخصه سیستم های آدرس پذیر پذیر این است که می توانند محل دقیق وجود عامل حریق را مشخص کنند به همین دلیل به آن ها سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر گفته می شود.

در واقع این قدرت آدرس یابی، وابسته به علائم دریافتی از کاشف هایی است که در هر منطقه از ساختمان نصب شده است. در سیستم های متعارف، تعداد مدار از 32-1 متفاوت است اما در حالت آدرس پذیر، تعداد مدارها می توانید بین 8-1 عدد باشد. در داخل کاشف ها، سوئیچ ها قرار گرفته است که کمک می کند توسط تابلوی مرکزی، با دقت بالا تشخیص داده شوند.

اهمیت به روز رسانی سیستم های اعلام حریق

همانگونه که متوجه شدید هر کدام از سیستم های اعلام حریق، به نحوی می توانند خطر آتش سوزی را هشدار دهند. اما به طور کلی، زمانی سیستم های اطفا حریق فعال خواهند شد که سیستم های هشدار دهنده، وجود خطر در محیط را اعلام کنند.

به این معنا که اگر بهترین سیستم مهار آتش در ساختمان نصب و راه اندازی شود اما وجود آتش دقیقا به موقع اعلام نگردد، تمامی هزینه هایی که برای طراحی تجهیزات آتش نشانی صرف کرده اید، هدر رفته و آتش در کمترین لحظه تمام ساختمان را در بر می گیرد.

به همین دلیل لازم است مهندسینی که طراحی و اجرای سیستم های آتش نشانی را برعهده می گیرند، در زمان های مشخص اقدامات لازم جهت به روز رسانی سیستم های اعلام حریق انجام دهند تا در صورت وجود عیب، مشکلات رفع شده و تغییرات لازم اعلام گردد.